Konusu iyilik olan Türk ve dünya masallarından örnekler bularak sınıfa getiriniz.

5.sınıf Türkçe ANITTEPE YAYINCILIK dersi için verilen 7. TEMA ERDEMLER İyiliğin Değerini Bilen Kim?  Bir Sonraki Derse Hazırlık sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

 • Konusu iyilik olan Türk ve dünya masallarından örnekler bularak sınıfa getiriniz.

Bir Bardak Sütün Hatırı

Howard, yoksul bir ailenin çocuğuydu ve okul giderlerini karşılamak için kapı kapı dolaşarak eşyalar satıyordu. O gün, hiçbir şey satamamıştı ve karnı da çok açtı. Bundan sonra çalacağı ilk kapıdan yiyecek bir şeyler istemeye karar verdi.

Kapıyı açan sevimli genç kadını görünce utandı. Yiyecek bir şeyler yerine “Affedersiniz, bir bardak su rica edebilir miyim?” diyebildi yalnızca. Genç kadın çocuğun aç olabileceğini düşünerek onu içeri aldı ve ona bir bardak süt ile biraz kurabiye getirdi. Çocuk sütü yavaş yavaş içine sindirerek içtikten sonra, “Çok teşekkür ederim, borcum ne kadar?” diye sordu genç kadına.

Genç kadın, “Borcunuz yok” diyerek yüzünde sıcak bir gülümsemeyle devam etti: “Annem, gösterdiğimiz şefkat ve nezaket karşılığı olarak bir bedel ödenmesini asla beklemememiz gerektiğini öğretti bize,” dedi.

Çocuk: “O halde çok teşekkürler, yürekten teşekkür ederim size,” dedi.

Howard Kelly, evin önünden ayrıldığı zaman kendisini yalnızca bedensel olarak değil, ruhsal olarak da güçlü hissediyordu.

Yıllar sonra genç kadın çok ender rastlanan bir hastalığa yakalanmıştı. Yöredeki doktorlar çaresiz kalınca, hastalığı ile ilgili araştırmalar yapılması için onu büyük bir kente gönderdiler.

Dr. Hovvard Kelly, konsültasyon yapması için çağrıldığı hastanın hangi kasabadan geldiğini duyunca heyecanlandı. Artık genç olmasa da yıllar önce kendisine sevgiyle yaklaşan kadını, baygın haliyle bile, ilk gördüğü anda tanımıştı ve onun yaşamını kurtarmak için elinden geleni yaptı.

Uzun süren tedaviden sonra kadın sağlığına kavuştu. Dr. Kelly, denetlenmesi için önüne getirilen faturaya şöyle bir baktı, üstüne bir şeyler yazarak zarfın içine koydu ve hasta kadının odasına gönderdi.

Kadın, elleri titreyerek aldı zarfı eline. Açmaya korkuyordu. Hastane faturasını asla ödeyemeyeceğini ve geri kalan yaşamı boyunca bu faturayı ödemek için çalışacağını biliyordu.

Sonunda zarfı açtı ve faturaya iliştirilmiş bir not dikkatini çekti. Notta şunlar yazılıydı:

“Hastane giderlerinin tamamı bir bardak süt karşılığı ödenmiştir”

İyilik Eden İyilik Bulur!

İyi huylu, temiz ahlâklı iki kardeş, babalarından kalan çiftlikte birlikte çalışırlardı. Her günün sonunda bu iki genç kazandıkları ürünleri ve kârlarını eşit olarak bölüşürlerdi. Gençlerden biri evliydi; diğeri ise henüz evlenmemişti. Günün birinde evli olmayan kardeş kendi kendine: “Mahsulümüzü ve kârımızı eşit olarak bölüşmemiz hiç hakça değil” diye düşündü. “Ben yalnızım ve pek fazla şeye ihtiyacım yok” Bu düşünceler zihninde olgunlaşarak bir karara vardı; her gece dışarı çıkıp dolu bir çuvalı gizlice ağabeyinin evindeki ambara götürmeye başladı.

Bu arada evli olan kardeş de kendi kendine: “Mahsulü eşit şekilde paylaşmamız hiç adil olmuyor. Ben evliyim; bir karım ve çocuklarım var. Yaşlandığım zaman bana bakabilirler. Hâlbuki kardeşim yapayalnız. İhtiyarlayınca ona bakacak kimsesi yok..” diye düşünüp dertlenirdi. Sonunda o da bir karara vardı. Her gece bir çuvalı gizlice kardeşinin ambarına götürmeye başladı.

İki kardeş yıllarca ne olup bittiğini anlayamadılar. Her ikisinin deposundaki mallar verdikleri hâlde eksilmiyordu. Bir gece iki kardeş ellerinde çuvallarla çarpıştılar.. Bir anda ikisi de depodaki tahılın niye eksilmediğini anladılar ve çuvalları bırakarak kucaklaştılar.

işte bu, kardeşlik…

İşte bu fedakarlık…

İşte bu, insanlık…

ASLAN İLE FARE

Pençesi dibinde bir aslanın, dalgınlıkla bir fare çıkıverdi. Bu fırsatı kullanmadı sultanı ormanın, Fareye dokunmayıp bir büyüklük gösterdi. Bu iyiliği boşa gitti sanmayın; Kimin aklına gelir ki bir an, Fareye işi düşer aslanın? Ama o da bir gün dışarı çıktı ormandan; Gitti tutuldu bir ağa. Ne çırpınma, ne kükreme … Kâr etmez tuzağa. Bay fare koştu; dişiyle aslanın ağını, Öyle bir kemirdi ki ağ söküldü nihayet. Sabırla zamanın yaptığını; Ne kuvvet yapabilir, ne şiddet. “İyilik eden iyilik bulur.” “Hizmet et benim için, hizmet edeyim senin için.” “İyilik iki baştan olur.”

KURT İLE KÖPEK

Bir köpek ormanda gezerken kurtla karşılaşmış. Hasta ve çok zayıflamış olan kurt, ayakta zor durabiliyormuş. Köpek kurdun bu haline çok üzülmüş. ”Ne kadar kötü görünüyorsun böyle kurt kardeş?” demiş. ”Herkes bizi düşman bilse de, biz uzaktan akrabayız. Doğrusu sana yardım etmek isterim.” “Hiç sorma.” demiş kurt. ”Ağır bir hastalığa yakalandığım için uzun süre avlanamadım. Şimdi iyileştim ama bir av yakalayacak kadar gücüm kalmadı artık. Ben de böyle aç susuz dolaşıyorum artık.” “Sen hiç üzülme.” demiş köpek.” Ben sana yardım edeceğim. Bu akşam sahibimin düğünü var. Akşam olunca köyün dışındaki çalılıklara gel. Ben sana düğün yemeklerinin artıklarını taşırım.” Birkaç gün boyunca köpek tarafından beslenen kurt, sonunda kendini toparlayıp eski kuvvetine kavuşmuş. Teşekkür edip vedalaştıktan sonra da ormana gitmiş. Aradan yıllar geçmiş. Köpek iyice yaşlanınca sahibi onu dışarı atmış. Ormanda aylak aylak gezen köpek, eski dostu kurtla karşılaşmış. ”Hayrola?” demiş kurt.” Çok perişan görünüyorsun.” Köpek içini çekip; ”Yaşlandım artık!” demiş. ”Sahibimin işine yaramadığım için beni kovdu.” Kurt; ”biz eski dost değil miyiz?” demiş. ”Şimdi yardım etme sırası bende. Hatırlasana, benim hayatımı nasıl kurtarmıştın? Hemen bir plan yapmalıyız. Tamam buldum! Senin sahibinin koyunları vardı değil mi? Şimdi ben gidip onları kaçıracağım, sen de geri götüreceksin. Böylece sahibin seni el üstünde tutacak.” Bu sözleri söyleyen kurt, kaşla göz arasında gidip, koyunları ormana getirmiş. Köydeki herkes silahlanıp ormana koşmuş ancak daha ormana girmeden, yaşlı ve işe yaramaz diye evden kovdukları köpeğin koyunları geri getirdiğini görmüşler. Bu olaydan sonra yaşlı köpeğin itibarı öyle artmış ki, insanlar onun kahramanlığını yüzlerce yıl çocuklarına anlatmışlar.

Konusu azim ve kararlılık olan bir fabl yazınız.

5.sınıf Türkçe ANITTEPE YAYINCILIK dersi için verilen 6. TEMA SAĞLIK VE SPOR Tavşan İle Kaplumbağa (Dinleme/İzleme Metni)  etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

 • Konusu azim ve kararlılık olan bir fabl yazınız. Fablınızda aşağıda verilen atasözleri ve özdeyişlerden uygun olanını kullanınız.

Açık ağız aç kalmaz. / Akan su yosun tutmaz. / Er olan ekmeğini taştan çıkarır. /  Charles Hale: Düşünürken dikkatli, uygularken kararlı olun. / Hz. Ali: Azim ve sebat, insanların en büyük yardımcısıdır.

Güneşin yeryüzünü kaplayan karların üzerindeki yansıması Mavi Kanat’ın göz kapaklarını olağan gücüyle kaldırmaya çalışırken, O her şeye rağmen uyumaya çalışıyordu. Eğer uyanırsa açlığını daha fazla hissedeceğini çok iyi biliyordu. Kar yeryüzünü kapladığından beri yem bulmakta oldukça zorlanıyorlardı. Ağaçlarda kalan son yemiş ve tohumlar biteli çok olmuştu. Hayatta kalmak için taze yem bulmaları gerektiğimi çok iyi biliyorlardı. Bu gerçeği bilen bir başkası daha vardı.

Mavi kanat arkadaşlarının şamatasına daha fazla duyarsız kalmadı ve açtı küçük gözlerini. Karların üzerine duran sarı sarı buğday tanelerini görünce ilk önce o da diğerleri gibi hemen atılıp karnın doyurmak istedi. Ama bu hiç de normal değildi. Buğdaylar nasıl oluyor da bu mevsimde birden ortaya çıkıyordu, buna bir anlam verememişti. Bunun bir tuzak olduğunu düşündü önce, ama arkadaşlarının keyif içinde karınlarını doyurduklarını görünce o da günler süren açlığına yenik düştü ve uçuverdi yemlere.  Tüm arkadaşları keyif içinde şakıyarak karınlarını doyurmaya başlamışlardı. Derken karların arasından bir siluet belirdi ve etrafı saran çığlıklar. Bir anda tüm sürü bir ağın içinde kapana kısılmışlardı. Mavi kanat düşüncesinde haklı çıkmıştı. Bu bir tuzaktı. Bütün kuşlar bir o yana bir bu yana uçuşarak ağdan kurtulmaya çalışıyorlardı. Ama nafile, çabalar sonuç vermiyordu. Derken Mavi kanat derin bir nefes aldı ve bütün gücü ile  “beni dinleyin” diye bağırdı. Arkadaşları onu sever ve sayarlardı. “Arkadaşlar hepimiz buradan kurtulmak istiyoruz biliyorum” diye sözlerine devam etti. “hep birlikte aynı yöne doğru kanat çırpmalıyız” diye sözlerini bitirdi. Ama işe yaramıyordu. Bir türlü koca ağ yerinden kalkmıyordu. Mavi kanat, bütün arkadaşlarını aynı hizaya getirdi ve “şimdi” diyerek kanat çırpmaya başladı. Kararlılıkla aynı yönde kanat çırpan sürü, sonunda ağı olduğu yerden havalandırmayı başardı ve avcının elinden böylece kurtuldular.

Charles Hale ne güzel söylemiş: “Düşünürken dikkatli, uygularken kararlı olun.”

Saygı, başarı, empati, sabır, azim kelimelerden birini seçerek bir konuşma yapınız. Başarı:

5.sınıf Türkçe ANITTEPE YAYINCILIK dersi için verilen 6. TEMA SAĞLIK VE SPOR Tavşan İle Kaplumbağa (Dinleme/İzleme Metni)  etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

 • Aşağıdaki kelimelerden birini seçiniz. Seçtiğiniz kelimeyi kullanarak bir konuşma yapınız. Saygı, başarı, empati, sabır, azim kelimelerden birini seçerek bir konuşma yapınız.

Nasıl Bir Başarı İstersiniz?

“Başarı tesadüf değildir” şeklide bir söz duymuştum ve çok hoşuma gitmişti. Başarıya ulamak için bir hedef belirlenmesi ve bu hedef uğrunda çaba gösterilmesi gerektiğini anlatan güzel bir söz. Başarılı olabilmek için insan kendine ulaşılabilir hedefler koymalı ve planlı bir şekilde belirli bir disiplin içerinde çalışmalı, gayret sarf etmeli ve zorluklar karşısında yılgınlık göstermemelidir.

Başarının anahtarı olarak azim, kararlılık ve disiplinli çalışma gösterilir. Bu konuda genelde biz küçüklere, büyüklerimiz tarafından sürekli olarak nasihatler verilir. Çoğu yetişkinin gözünde başarı: parlak bir gelecek olarak tanımlansa da genellikle zengin ve varlıklı bir yaşamı tanımlamaktadır. İyi bir okul, iyi bir kariyer, iyi bir kazanç. Ama elde edilen bu başarı genellikle yetişkinlerin kendi hayallerini gerçekleştirmenin başarısı oluyor. Bence her insan kendini mutlu ve huzurlu hissettiği yolda yürümeli. Kendi yetenek ve becerileri tanıyarak kendisi için kendi geleceğini inşa edebilmelidir. İnsan sevdiği işi yaptığı müddetçe hiçbir zorlaya gerek kalmadan başarı zaten kendiliğinde gelecektir. İşini severek yapan bir insan bunu en iyi şekilde yapacağı için iyi bir kariyer ve iyi kazanç da elde ediyor olacaktır.

Kendi çizdiği yolda, kendi hedeflerine doğru sevdikleri ve ailesi ile birlikte yürüyen bir gencin önünde tüm zorlukların kolaylıkla aşıldığı bir dünyada buluşmak dileğiyle…

Metinde anlatılanlarla günlük hayatta karşılaşabilir miyiz? Tavşan İle Kaplumbağa metni

5.sınıf Türkçe ANITTEPE YAYINCILIK dersi için verilen 6. TEMA SAĞLIK VE SPOR Tavşan İle Kaplumbağa (Dinleme/İzleme Metni)  etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

 • Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1.Dinlediğiniz metinde hayvanlar arasında geçen bir olay anlatılmaktadır. Metinde anlatılanlarla günlük hayatta karşılaşabilir miyiz?

– Hayır, karşılaşamayız. Çünkü hayvanlar konuşmazlar.

2.Bu metin, gerçek hayattan mı alınmıştır, yoksa kurgu mudur? Açıklayınız.

– Metindeki olaylar kurgudur. Metinde hayvanlar konuşturulmuştur, bu nedenle kurgudur.

3.Bu metnin varlık kadrosunu yazınız. Tavşan ile yavru kaplumbağa.

Bir insanın başarılı olabilmesi için nasıl davranması gerekir?

5.sınıf Türkçe ANITTEPE YAYINCILIK dersi için verilen 6. TEMA SAĞLIK VE SPOR Tavşan İle Kaplumbağa (Dinleme/İzleme Metni)  etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

 • Dinlediğiniz metne, yeni bir başlık öneriniz. Tavşan İle Kaplumbağa metni

“Azmin Zaferi”, “Kibirlinin Sonu”

 • Aşağıdaki soruları dinlediğiniz metne göre cevaplayınız.

1.Kaplumbağa, tavşana ne teklif etmiştir?

– Kaplumbağa, tavşana karşı tepenin başına kadar yarışmayı teklif etmiştir.

2.Tavşan bu teklifi nasıl karşılıyor?

– Tavşan bu teklifi alayı bir şeklide karşılıyor ama yarışmayı kabul ediyor.

3.Yarışı kim kazanıyor? Bu yarışı kazanmasının sebebi nedir?

– Yarışı yavru kaplumbağa kazanıyor. Çünkü tavşan kibri yüzünden kendine fazla güvenerek yarışmak yerine bir ağacın altında oturup uyukluyor.

4.Bu olaydan nasıl bir sonuç çıkardınız?

– Çevremizdeki kişilere karşı hoşgörülü ve saygılı olmalıyız. Kendimizi hiçbir zaman üstün görmemeliyiz, karşımızdaki kişileri küçümsememeliyiz.

5.Bir insanın başarılı olabilmesi için nasıl davranması gerekir? Örnekler vererek açıklayınız.

Bir insanın başarılı olabilmesi için öncelikle kendine ulaşılabilir hedefler belirlemesi gerekir. Sonra da bu hedef doğrultusunda planlı olarak azim, inanç ve sabır ile çalışması ve zorluklar karşısında yılmadan çalışmaya devam etmesi gerekir. Örneğin iyi bir liseye veya üniversiteye gidebilmek için yapmamız gereken derslerimize ve sınavlarımıza en iyi şeklide hazırlanmaktır. Anlayamadığımız bir konu karşısında değişik kaynaklara bakmalı ve gerekirse destek almamız gerekir. Yoksa ben bu konuyu anlayamadım, zaten çok fazla konu var deyip de vaz geçersek ne iyi bir okula gidebiliriz, ne de iyi bir mesleğimiz olur. Düzenli çalışmak ve kararlı olmak başarıya giden yolun kandilleridir.

Dinlediğiniz metindeki tavşan ve kaplumbağanın özelliklerini yazınız.

5.sınıf Türkçe ANITTEPE YAYINCILIK dersi için verilen 6. TEMA SAĞLIK VE SPOR Tavşan İle Kaplumbağa (Dinleme/İzleme Metni)  etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

 • Dinlediğiniz metindeki tavşan ve kaplumbağanın özelliklerini yazınız.

Tavşan: saygısız, kibirli, ukala, kendini beğenmiş.

Kaplumbağa: Çalışkan, anlayışlı, kendine güvenen, gayretli.

 • Metindeki hayvanlardan hangisinin davranışını uygun görmüyorsunuz? Neden?

Metindeki tavşanın, yavru kaplumbağaya karşı olan davranışlarını görmüyorum. Çünkü karşısındakine karşı saygısız ve kendini beğenmiş bir şeklide davranıyor, onu aşağılıyor.

 • Metindeki hayvanlardan hangisinin davranışını uygun görüyorsunuz? Neden?

Metindeki yavru kaplumbağanın davranışını uygun görüyorum. Çünkü kendini beğenmiş tavşanın söz ve davranışlarına aldırış etmeden, umutsuzluğa düşmeden bütün çabasını ortaya koyarak yarışı birinci tamamlamıştır.

Kendini alamamak, kendine gelmek ne demek?

5.sınıf Türkçe ANITTEPE YAYINCILIK dersi için verilen 6. TEMA SAĞLIK VE SPOR Tavşan İle Kaplumbağa (Dinleme/İzleme Metni)  etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

 • Aşağıdaki deyimleri anlamları ile eşleştiriniz.

(3) kendini alamamak ne demek: Kendini tutamayıp yapmak.

(1) gözlerine inanamamak ne demek: Hiç umulmayan, beklenmeyen bir şeyin görülmesi karşısında şaşırmak.

(2) kendine gelmek ne demek: Düşünebilecek duruma gelmek, aklı başına gelmek.

 • Anlamını öğrendiğiniz deyimleri birer cümlede kullanınız.

– Fırından yeni çıkan kekin kokusunu alınca kendimi alamayıp hemen yemeye başladım.

– Sınavdan tam puan aldığını görünce gözlerine inanmadı.

– Düştükten sonra kendime gelmek için bir süre bekledim.

Tavşan İle Kaplumbağa metinindeki kahramanların davranışlarını arkadaşlarınızla tartışınız.

5.sınıf Türkçe ANITTEPE YAYINCILIK dersi için verilen 6. TEMA SAĞLIK VE SPOR Tavşan İle Kaplumbağa (Dinleme/İzleme Metni)  etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

 • Dinlediğiniz metindeki kahramanların davranışlarını arkadaşlarınızla tartışınız. Tavşan İle Kaplumbağa (Dinleme/İzleme Metni)

Metinde: tavşan kendine çok güvenmekte ve karşısındakini “hantal, uyuşuk ve tembel” olarak niteleyerek aşağılamaktadır. Ayrıca tavşan rakibine hiç saygı duymamakta, rakibi yarışa başlarken ukala ukala bir ağacın altında oturup uyuklamaktadır. Bunların tamamı yanlış davranışlardır.

Yavru kaplumbağa ise her türlü zorluğa ve aşağılamalara aldırış etmeden elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışarak bu davranışının haklı karşılığını elde etmiştir. Buna rağmen tavşan ile alay etmemiş, üzülmesine gerek olmadığını söylemiş ve nasıl davranması gerektiği ile ilgili ona telkinde bulunmuştur.

“Yavru kaplumbağanın yarışa başladığı bölüm”den sonra olaylar nasıl gelişmiş olabilir?

5.sınıf Türkçe ANITTEPE YAYINCILIK dersi için verilen 6. TEMA SAĞLIK VE SPOR Tavşan İle Kaplumbağa (Dinleme/İzleme Metni)  etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

 • “Tavşan ile Kaplumbağa” metnini dinlerken öğretmeniniz “Yavru kaplumbağanın yarışa başladığı bölüm”de CD’yi durduracaktır. Bu bölümden sonra olaylar nasıl gelişmiş olabilir? Yazınız. Dinleme sürecinden sonra tahminlerinizi değerlendiriniz.

Tavşan, yavru kaplumbağaya ağır ve incitici sözler söylediği için yarışta başına bir şeyler gelecek ve sonunun yarışı kaybedecektir.

Tahmin ettiğim gibi tavşan kendine çok güvendiği için yavru kaplumbağa yarışa başladığında, kendisi de yarışa başlamak yerine, rakibini küçük görerek bir ağacın altında oturup uyuklamaya başladı. Uyandığında ise yavru kaplumbağa çoktan bitişe varmıştı bile.

Spor karşılaşmalarında tuttuğunuz takımın yenmesi veya yenilmesi sizde hangi duygulara neden oluyor?

5.sınıf Türkçe ANITTEPE YAYINCILIK dersi için verilen 6. TEMA SAĞLIK VE SPOR Tavşan İle Kaplumbağa (Dinleme/İzleme Metni)  Hazırlık Çalışmaları sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

 • Spor karşılaşmalarında tuttuğunuz takımın yenmesi veya yenilmesi sizde hangi duygulara neden oluyor?

Taraftarı olduğum, tuttuğum takımın yenmesi durumda kendimi çok mutlu hissediyorum. Bir başarı kazanmış olmanın sevincini yaşıyorum. Kendimi o takımın bir ferdiymiş gibi hissediyorum. Kendimi daha cesur ve güçlü hissediyorum.

Tutuğum takım yenildiğinde kendimi çok üzgün ve mutsuz hissediyorum. Oyunda beklediğim gibi oynamayan oyunlara veya yanlış oyuncular ile oyun kurmaya çalışan teknik direktörlere karşı sinirleniyorum.