Bahçe, dut, haylaz ne demek?

3.sınıf Türkçe MEB YAYINLARI dersi için verilen 1. TEMA BİREY VE TOPLUM Okula Dönüş etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

 • Bahçe, dut, haylaz ne demek? Kelimelerin anlamlarını tahmin edip boş bırakılan yerlere yazınız.

Bahçe ne demek: Sebze, meyve, çiçek veya ağaç yetiştirilen yer

Dut ne demek: Dutgillerden, kuzey yarım kürenin genellikle ılıman bölgelerinde yetişen, yapraklarıyla ipek böceği beslenen ağaç

Haylaz ne demek:  Hoşa gitmeyen davranışlarda bulunan (kimse), hayta

Şiirin ilk dörtlüğüne göre çocuklar yaz tatilinde neler yapmıştır?

3.sınıf Türkçe MEB YAYINLARI dersi için verilen 1. TEMA BİREY VE TOPLUM Okula Dönüş etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

1)Şiirin ilk dörtlüğüne göre çocuklar yaz tatilinde neler yapmıştır? Okula Dönüş şiiri.

– Çocuklar yaz tatilinde: dereler ve dağlarda gezmişler, eğlenmişler, koşmuşlar; bahçeler ve bağlardan vişne, dut, kiraz toplayıp yemişler.

2)Şiire göre yaz tatili ne kadar olmalıdır?

– Şiire göre yaz tatili üç ay olmalıdır.

3)Okula hangi mevsimde döneriz?

– Okula sonbahar mevsiminde döneriz.

4)Şiire göre yaz mevsimi çocuğa ne ifade etmektedir?

– Çocuk için yaz mevsimi: saf hava, uyku, su, oyunu ifade etmektedir.

Okula Dönüş Şiirinin konusu ve ana duygusu nedir?

3.sınıf Türkçe MEB YAYINLARI dersi için verilen 1. TEMA BİREY VE TOPLUM Okula Dönüş etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

 • Okula Dönüş Şiirinin konusu ve ana duygusu nedir? Şiirin ana duygusunun nasıl belirlendiğini inceleyiniz. Şiirin konusunu yazınız.

Okula Dönüş şiirinin konusu: Çocukların yaz tatilinde yaptıkları ve okula dönüş zamanının gelmesi

Okula Dönüş şiirinin ana duygusu: Okula dönüş heyecanı

 • Okula Dönüş Şiirine uygun iki başlık bulunuz.

“Tatilden Sonra Okul”, “Tatil Bitti”, “Okul Yolunda”

Okuldaki ilk gününüzü anlatınız. Okula Dönüş

3.sınıf Türkçe MEB YAYINLARI dersi için verilen 1. TEMA BİREY VE TOPLUM Okula Dönüş etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

 • Okuldaki ilk gününüzü anlatınız.

Tatil dönüşü okuldaki ilk günümde arkadaşlarımla yeniden buluşmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşadım. Tatilde birkaç arkadaşımla görüşmüştük fakat çoğu ile üç ay gibi bir süre boyunca ayrı kalmıştır. Onlar ile yeniden beraber olmayı, sohbet etmeyi, teneffüslerde oyunlar oynamayı, onlar ile vakit geçirmeyi ne kadar özlediğimi fark ettim. Herkes tatilde neler yaptığını, nerelere gittiklerini, tatilinin nasıl geçtiğini ve anılarını anlattı. Öğretmeni de özlemiştim.

“Okul Sevgisi” konulu iki kıtalık bir şiir yazınız.

3.sınıf Türkçe MEB YAYINLARI dersi için verilen 1. TEMA BİREY VE TOPLUM Okula Dönüş etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

 • “Okul Sevgisi” konulu iki kıtalık bir şiir yazınız.

CANIM OKULUM

Taştan duvarlar, sıralar, masalar sevilir mi demeyin,

Önce gelin beni bir dinleyin.

Ben burada buluştum öğretmenim ve can dostlarımla

Okulum benim ikinci yuvam.

 

Okumayı, yazmayı, kalem tutmayı

Okulumda öğrendim ben

Arkadaşlığı, dostluğu, sevgiyi

Canım okulumda buldum ben.

Okulda neler öğreniriz?

3.sınıf Türkçe MEB YAYINLARI dersi için verilen 1. TEMA BİREY VE TOPLUM Okula Dönüş Hazırlık Çalışmaları sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

 • Okulda neler öğreniriz? Arkadaşlarınıza anlatınız.

Okulda eğitimimiz ve toplumsal hayat için gerekli olan bilgileri öğreniriz. Okul; bize okumayı, yazmayı, okuduğunu anlamayı, düşünmeyi ve çevremiz ile nasıl iletişim kurmamız gerektiğini öğretir. İnsanın canlı ve cansız çevre ile olan iletişimini ve etkileşimini anlatır. Toplumsal bir varlık olan insanın hak, ödev ve sorumluluklarının neler olduğunu öğretir. Okulda ileriki eğitim hayatımız için gerekli olan bilgileri de öğreniriz.

 • Tatilde neler yaptığınızı anlatınız.

Yaz tatili için neler yapılabileceğinin yer aldığı aşağıdaki örnek metne bakılarak bir cevap yazabilirsiniz.

https://www.odevde.com/yaz-tatilinizde-neler-yapmayi-planliyorsunuz/

8. Tema SAĞLIK VE SPOR TEMA DEĞERLENDİRME ÇALIŞMASI soruları

3.sınıf Türkçe MEB YAYINLARI dersi için verilen 8. Tema SAĞLIK VE SPOR TEMA DEĞERLENDİRME ÇALIŞMASI sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

Soruları metne göre cevaplayınız. İncir metni:

1)İncir ülkemizde en çok nerede yetişir?

– İncir ülkemizde en çok Aydın yöresinde yetişir.

2)İncirin anavatanı neresidir?

– İncirin anavatanı Güneybatı Asya ‘dır.

3)İncir hangi hastalıklara iyi gelir?

– İncir; kansere karşı etkilidir, öksürük, bronşit ve astım gibi rahatsızlıklara da iyi gelir. Kabızlığa iyi gelir. Sindirimi kolaylaştırır. Tansiyonu dengelemeye yardımcı olur

4)İncirin yapraklarından nasıl faydalanılır?

– İncir yapraklarının sütü alternatif tıpta kullanılır.

5.Yukarıdaki eş anlamlı kelime eşleştirmelerinden biri yanlıştır. Hangi renkteki kelime çifti eş anlamlı değildir?

B)kırmızı

6)Aşağıda verilen noktalama işaretlerinden hangisinin kullanımından sonra büyük harfle başlanır?

A) .

Yaz tatilinizde neler yapmayı planlıyorsunuz?

3.sınıf Türkçe MEB YAYINLARI dersi için verilen 8. Tema SAĞLIK VE SPOR Hapşu Dinleme/İzleme Metni etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

 • Yaz tatilinizde neler yapmayı planlıyorsunuz?

Yaz tatilinde arkadaşlarımla doya doya oyunlar oynamayı planlıyorum. Babam ile birlikte aqua parka gidip havuz ve kaydırak keyfi yapmayı iple çekiyorum. Kuzenlerimle birlikte pikniğe gitmeyi, derenin kenarında su ile oynamayı, balıklar ile kovalamaca oynamak için sabırsızlanıyorum. Akşamları erken yatmak zorunda olmadığım için doya doya film izlemeyi planlıyorum. Ayrıca öğretmenimizin verdiği konu tekrarları için de zaman ayırarak öğrendiklerimi pekiştirmeyi düşünüyorum.

Yatakta yatan hasta kız. Görsellerdeki olayların oluş sırasına göre bir hikâye yazınız.

3.sınıf Türkçe MEB YAYINLARI dersi için verilen 8. Tema SAĞLIK VE SPOR Hapşu Dinleme/İzleme Metni etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

 • Yatakta yatan hasta kız. Görsellerdeki olayların oluş sırasına göre bir hikâye yazınız.

Elif kendini çok kötü hissettiği için bütün gün yatağından çıkamamıştı. Daha doğrusu yataktan çıkacak enerjisi yoktu. Yatağının kenarında duran en sevdiği oyuncağı olan ayıcık Tüylü’ye uzanacak enerjisi bile yoktu. Annesi, Elif’in hem keyfi yerine gelsin, hem de kendisini daha iyi hissetsin diye tavuk suyu çorbası yapmıştı. Elif, çorbadan birkaç kaşık içti fakat daha fazla içmek istemediğini söyleyince annesinin ısrarı ile onun elinden birkaç kaşık daha içti. Ancak daha fazla içemedi, hiç iştahı yoktu. Onun bu haline gören annesi hemen bir doktor çağırdı. Odaya gelen doktor, Elif’e oturmasını söyledi. Ağızını açmasını ve boğazını muayene etmesi gerektiğini söyledi. Aaaa.. derken Elif’in boğazı gerçekten de çok acımıştı. Doktor, Elif’in bademciklerinin şiştiğini ve boğaz enfeksiyonu olduğunu söyledi. Ona tam dört farklı ilaç yazdı. Doktor,  Elif’e ilaçlarını kullanır ve bir hafta evde dinlenirse bir şeyinin kalmayacağını, iyileşeceğini söyledi.

Elif, bir süre okula gidemeyeceği ve arkadaşlarından ayrı kalacağı için çok üzülmüştü. Kendini çok halsiz hissettiği için oyuncaklarıyla da oynayamıyordu. Odasının penceresinden servise binmiş okula giden çocukları görünce okulunu, öğretmenini ve arkadaşlarını ne kadar sevdiğini hatırlamış ve hafiften gözleri yaşarmıştı. Annesi kızını teselli etti ve yakında iyileşeceğini ve okuluna gidebileceğini söyledi. O gün Elif okula gelmediği için arkadaşları da onu merak etmişti. Öğretmenleri, Elif’in hasta olduğu için bir süre okula gelemeyeceğini söylediğinde arkadaşları çok üzülmüştü. Mete, teneffüste öğretmenin yanına giderek, okul çıkışında Elif’i ziyaret etmek istediklerini söylediğinde öğretmenleri de bu güzel fikri kabul etti. Odasında koridordan gelen seslerin ne olduğunu anlamaya çalışan Elif, karşısında birden sınıf arkadaşlarını görünce çok mutlu olmuştu. Getirdikleri papatyalar da çok güzeldi. Elif şimdi kendini çok daha iyi hissediyordu. Elif, arkadaşlarının verdiği enerji ve düzenli kullandığı ilaçları sayesinde hızlıca iyileşti. Artık yeniden okula gidiyor arkadaşları ve sevimli ayıcığı Tüylü ile en sevdiği oyunları oynayabiliyordu.

Hapşu Şarkısının konusu ve ana duygusu nedir?

3.sınıf Türkçe MEB YAYINLARI dersi için verilen 8. Tema SAĞLIK VE SPOR Hapşu Dinleme/İzleme Metni etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

 • Hapşu Şarkısının konusu ve ana duygusu nedir?

Hapşu Şarkısının konusu: Çocuğun annesinin babasının sözünü dinlemeyip hasta olması

Hapşu Şarkısının ana duygusu: Bir çocuğun hastalandığı için duyduğu üzüntü ve oyuna hasret kalması.

 • Hapşu Şarkısını uygun iki başlık bulunuz.

“Hasta Oldum”, “Nezle”