Dil Bilir misin? adlı oyunun öncesi ve sonrasına yönelik kısa bir bölüm kurgulayarak aşağıya yazınız

7.sınıf Türkçe dersi için verilen Dil Bilir misin etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

Dil Bilir misin? adlı oyunun öncesi ve sonrasına yönelik kısa bir bölüm kurgulayarak aşağıya yazınız.

Öncesi: oyunda almanca öğrenme ve ikinci bir dil bilmenin önemi anlatıldığı için öncesi aşağıdaki şekilde kurgulanabilir:

Hacivat’ın Almanya’da yaşayan kardeşi tatillerini geçirmek üzere Ülkemize gelmiştir. Karagöz’ünde çocukluk arkadaşı olan Hacivat’ın kardeşine hoş geldiniz demek için Karagöz bir akşam onları ziyarete gider. Hacivat’ın kardeşinin çocukları babası ile almanca konuşmaktadır. Karagöz konuşulanları bir türlü anlayamadığı için misafirlikte çok sıkılmıştır. Bu duruma birazda sinirlenen Karagöz kendi kendine ben niçin konuşulanları anlayamıyorum? Küçücük çocuk bile bu almanca konuşmayı öğrenmiş diye içinden geçirerek kendi kendine kızmaktadır. Ertesi gün yanına gelen Hacivat’ın okuldaki çocukların almanca öğrendikleri için düzenledikleri okuma bayramını, önceki akşam ki kendine kızgınlığından dolayı anlamamazlıktan gelir. Çünkü mahallelerindeki çocuklar da almanca öğrenmiştir.

Sonrası: oyunda Hacivat ve Karagöz almanca öğrenmeye karar verdikleri için oyunun sonrası aşağıdaki şekilde kurgulanabilir:

Yabancı dil öğrenmenin önemini anlayan Hacivat ve Karagöz beraber kursa kaydolmaya karar verirler. Kursta Hacivat derslere çok ilgi gösterirken, Karagöz sanki çokta önemli bir şey değilmiş gibi yapmaktadır. Ama akşamları eve gittiğinde o gün işlenilen konuların tamamını tekrar etmektedir. Hacivat’a onun ne kadar çok çalıştığını, derslerle ne kadar ilgili olduğunu söyleyerek, kendisinin ise neredeyse hiç ders dinlemeden bile almanca öğrenebileceği hissi oluşturmak ister. Bir gün akşamüstü çarşıdan dönerken Karagöz’e uğrayan Hacivat onu evde kitapları açmış almanca çalışırken görünce “seni gidi köftehor Karagöz seni” diyerek ona takılır. Sonunda kurs sona erer ve iki eski dost almanca öğrenmişlerdir. Karagöz artık Hacivat’ın kardeşi ve onun çocuklarının konuşmalarını anlaya bilecektir. Ayrıca Hacivat’ın çok istediği oyunlarını almanca olarak ta sergileme isteği gerçekleşebilecektir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.