“Dilimiz Kuşatma Altında” metninden ve aşağıdaki görsellerden hareketle bilgilendirici bir metin yazınız.

8.sınıf Milli Eğitim Yayınları Türkçe Dersi 4.Ünite  Birey ve Toplum Ünitesi ödev sorularından birisi

8.Etkinlik (sayfa 117)

“Dilimiz Kuşatma Altında” metninden ve aşağıdaki görsellerden hareketle bilgilendirici bir metin yazınız.

Dil bir milleti oluşturan önemli unsurlardandır. Tarihin, kültürel değerlerin, dinin oluşturulmasında önemli rol oynar. Birlik ve bütünlüğün sağlanmasında önemli bir bağdır. Duygu ve düşüncelerin paylaşımı, değerlerimizin gelecek nesile aktarılmasında çok çok önem arz eder.

Dilimize gelen her türlü zarar aslında birlik ve bütünlüğümüz arasındaki bağı zedeler. Bağları koparılmış bir toplum ayakta kalamaz. Başka toplumlara mahkum olur. Maalesef modernite adı altında kullanılan her bir yabancı kelime bizleri bizden uzaklaştırıyor. Farkına varmadan dildeki değişiklik kültürel değişikliğe de sebep olmaktadır. Özenti olarak yaşamımıza aldığımız her yabancı kelime dilimizin deforme olmasına sebep oluyor. Dükkanlarımıza asılan yabancı isimler daha havalı olacağı yanılgısı ile bizleri yanlışa sürüklüyor. Her değişiklik küçük adımlarla başlar. Bu değişiklik dilimiz,  değerlerimiz olunca durup düşünmek lazım bize, toplumuza verdiği zararı, etkilerini.

Toplum olarak güçlü olmak ve güçlü kalmak istiyorsak dilimize, değerlerimize sıkı sıkıya bağlı kalıp gelecek nesillere doğru aktarılmasını sağlamalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.