Doğal afetlerin zararlı etkilerini azaltmak ve bu etkilerden korunmak için

3.sınıf Hayat Bilgisi dersi için verilen Doğal Afetlere Hazırız sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Deprem, sel, orman yangını, çığ gibi doğal afetlerin zararlı etkilerini azaltmak ve bu etkilerden korunmak için belirlediğiniz çözüm önerilerinizi resimlerin altındaki bölüme yazınız. Doğal afetlerden korunmak için neler yapmalıyız:

Deprem:Deprem bölgelerinde depreme dayanıklı ve düşük katlı evler yapılmalıdır.  Deprem anında binaları terk etmeye çalışmamalı bulunduğumuz yerde masa sıra gibi eşyaların yanında çök-kapan-tutun pozisyonu almalıyız.

Sel: dere yataklarına ev yapılmamalıdır. Ağaçlandırma çalışmaları yapılıdır. Derelerin yıllık olarak ıslah çalışmaları yapılmalıdır. Dere yataklarına suyun akışını yavaşlatacak setler yapılamalıdır.

Orman yangını: Ormanlık alanlara ateş yakılmamalıdır. Ormanlık alanlarda acil müdahale için gerekli yollar açılmalıdır. Cam ve parlak metaller ormanlık araziye atılmamalıdır. Tarlalardaki anızların yakılmasına izin verilmemelidir.

Çığ: Dik yamaçlar ağaçlandırılmalıdır. Yerleşim yerleri çığ tehlikesi olan bölgelerin uzağında kurulmalıdır. Çığ tehlikesi olan bölgelerde gürültü yapılmamalıdır. Yamaçlarda bariyerler oluşturularak çığın hareketi yavaşlatılmalıdır.

 

 

 

 

“Doğal afetlerin zararlı etkilerini azaltmak ve bu etkilerden korunmak için” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.