Doğal güzelliğiyle tanınan bir şehrimizi araştırınız. Rize, Ayder Yaylası

4.sınıf Türkçe dersi için verilen 5. TEMA DOĞA VE EVREN Dağdaki Kaynak hazırlık çalışmaları

sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Doğal güzelliğiyle tanınan bir şehrimizi araştırınız. Rize, Ayder Yaylası

Rize ilimiz sahip olduğu doğası, eşsiz güzellikteki yaylaları ( Ayder Yaylası en çok tanınan yaylasıdır), ormanları ve ter temiz havası ile doğa tutkunları için bir cennet gibidir. Bölgede bulanan başlıca doğal güzellikler şunlardır: Fırtına Deresi, Zil Kalesi, Ayder Yaylası, Timisyat Osmanlı Taş Kemer Köprüsü, Palovit, Ayder Kaplıcaları, Galer Düzü, Kaçkar Gölleri, Bulut Şelalesi, Çaymakçur Yaylası’dır.

Yemyeşil bir doğaya sahip olan Ayder Yaylası sahip olduğu manzara ve yöreye özgü evleri ile bölgenin en ünlü yaylasıdır. Bölgede bulunan doğal güzellikler Kaçkar Dağları’nın Milli Parkı olmasında sonra daha iyi korunmaya başlamış ve Kaçkar Dağları Milli Parkı adına almıştır. Kaçkar Dağları Milli Parkı içinde bulanan Palovit Şelalesi bölgenin en önemli doğal güzelliklerinden birisi olup bu bölgedeki yüksek debiye sahip şelaledir.

57 kilometre uzunluğunda olan ve Karadeniz’e dökülen Fırtına Deresi, özellikle su sporuyla ilgilenenlerin mutlaka görmesi gereken bir yerdir. Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan Fırtına Deresi raftinge en uygun parkurlara sahiptir. Fırtına Deresi sahip olduğu doğal güzellikleri, tepesini kaplayan sis ve dereyi çevreleyen ormanı ile görülmeye değerdir. Fırtına Deresi üzerinde bulunan taş köprülerden birisi olan Timisvat Osmanlı Taşkemer Köprüsü’ni de mutlaka görülmelidir.

Zil Kalesi, bölgenin en dikkat çekici tarihi eserlerinden biri olup Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinin 15 km güneyinde, Fırtına Deresi’nin batı yamaçları üzerine yer almaktadır. sarp kaya kütlesi üzerine inşa edilen Zil Kalesi: Dış surlar, orta surlar ve iç kaleden oluyor. Kalesi’nin Orta kale bölümünde muhafız binası, şapel ve baş kule olmak üzere üç önemli yapı bulunuyor. Ortaçağ kervan yolu üzerinde güvenliği sağlayan kalelerden biri olan Zir Kalesi Osmanlı döneminde de kullanılmıştır.

“Doğal güzelliğiyle tanınan bir şehrimizi araştırınız. Rize, Ayder Yaylası” için 6 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.