Doğru meslek seçmek ve mesleğinde çok iyi olmak neden önemlidir?

 

6.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen Faydalı Olmak sorularından birisi. Soru şu şekilde:

Doğru meslek seçmek ve mesleğinde çok iyi olmak neden önemlidir?

Birçok farklı özelliğe sahip insanın birlikte uyum içinde yaşaması toplumu oluşturmaktadır. Gelişmiş bir toplumda, bu toplumu oluşturan her bir birey farklı bir görevi yerine getirerek toplum hayatına katkıda bulunur. Bazısı fırında ekmek üretir, bir diğeri tarlada buğdayı, bir başkası fabrikada unu, bir başkası da buğdayı un yapacak makineleri üretir.

Yaratılış gereği her insanın siması farklı olduğu gibi, kişisel özellikleri de farklıdır. Bu çeşitlilik toplumsal zenginliği oluşturan en büyük etkendir. İnsanların kişisel özelliklerinin farklı olması onların toplum içinde üstlenecekleri görevlerin, yani mesleklerin farklı farklı olmasını sağlamaktadır. Böylece toplumun ihtiyaçlarını karşıla anlamanda her meslek gurubu için aday insan profili oluşmaktadır. İnsanın hayatından lezzet alması, bir şeylere faydalı olduğunu hissetmesi ile mümkündür. Faydalı olma duygusu mutluluğun en önemli anahtarlarındandır. İnsanların kendine ve yaşadığı topluma faydalı olmasının en önemli aşaması doğru mesleği seçmesidir. Kendi kişisel özelliklerine ve karakteri uygun mesleği seçmek, yaptığı işten zevk almak ve başkalarına faydalı olduğunu hissetmek insanlara mutlu ve huzurlu hissettirecektir. Kişisel özelliklerine uygun olan meslekleri yapan insanların mesleklerinde başarı merdivenlerini çok daha hızlı çıkacakları bir gerçektir. Bir şeyin içinde sevgi varsa o iş her zaman daha kolay olmaktadır. Kendine uygun olan mesleği yapmanın iç huzurunu yaşayan insan, her geçen gün kendini geliştirecek ve içinde yaşadığı topluma ve ülkesine yeni değerler katmak için çalışacaktır. Ülkesinin ve milletinin daha iyi bir geleceğe sahip olması için işini en iyi şekilde yapmaya gayret edecek, mesleği ile ilgili yeni fikirler üretecek ve bu çabalarının sonucunu gün geldiğinde mesleğinde en iyilerin arasında olduğunu gördüğünde daha iyi anlayacaktır.

Hayatında doğru mesleği seçerek mutluluğu yaşamaya başlayan insan, meleğinin en iyileri arasında yer aldığında ülkesine ve toplumuna sağladığı katkının yaşattığı sevinç ile çocuklarına miras bırakacağı yarınların duvar taşlarını örmüş olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.