Dünya Miras Listesi’nden kültürel miras öğelerini araştırarak aşağıdaki tanıtım kartlarını doldurunuz.

5.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen Kültürel Miras sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Dünya Miras Listesi’nden kültürel miras öğelerini araştırarak aşağıdaki tanıtım kartlarını doldurunuz. Kültürel miras öğelerinden birini Türkiye’den seçiniz.

İsmi: Mostar Köprüsü

Ülke: Bosna-Hersek

Dünya Miras Listesi’ne alınma tarihi:2005

Hakkında  kısa bilgiler: Mostar kentinde bulunan köprü Neretva nehri üzerine kemer köprü olarak 1566 yılında yapılmıştır.

İsmi: Büyük Kanyon Milli Parkı

Ülke: Amerika Birleşik Devletleri

Dünya Miras Listesi’ne alınma tarihi: 1979

Hakkında  kısa bilgiler: Arizona eyaleti sınırlarında bulunan Büyük Kanyon Milli Parkı, Kolorado Irmağı’nın kanalı milyonlarca yılda yarmasıyla oluşmuştur.  Uzunluğunda 466 kilometre olan kanyonun genişliği 400 metre ila 2.4 kilometre arasında değişmektedir.

İsmi: Stoclet Sarayı

Ülke: Belçika

Dünya Miras Listesi’ne alınma tarihi: 2009

Hakkında  kısa bilgiler: Brüksel’in Tervurenlaan Caddesinde bulunan Villanın tasarımı ve inşası Avusturyalı mimar Josef Hoffmann  tarafından 1911 yılında yapılmıştır. Bina Jugendstil sanat akımının da kapanış dönemi eseri olarak kabul edilir. Eserde mimarlık, iç tasarım, dekorasyon ve bahçe peyzajı unsurları beraber kullanılmıştır.

İsmi: Stonehenge

Ülke: İngiltere (Birleşik Krallık)

Dünya Miras Listesi’ne alınma tarihi: 1986

Hakkında  kısa bilgiler: Neolitik taş devri ile Bronz çağı arasında en az 5 kademede oluşan bir anıttır. Bu yapı, astronomi, astroloji, geometri, meteoroloji ve paganizmle ilişkilendirilmektedir. . Gökbilimci Sir Fred Hoyle işaret taşlarının dış halka etrafında hareket ettirilmesiyle Stonehenge’in tutulmaların önceden tahmin etmek amacıyla kullanılabileceğini ispatlamıştır.

İsmi: Nemrut Dağı

Ülke: Türkiye

Dünya Miras Listesi’ne alınma tarihi: 1987

Hakkında  kısa bilgiler: Adıyaman ilindeki Kahta ilçesinde bulunan 2.150 metre yüksekliğinde bir dağdır. Kommagene kralı Antiochos Theos, MÖ 62 yılında bu dağın tepesine, pek çok Yunan ve Pers tanrısının heykelinin yanı sıra kendi mezar-tapınağını da yaptırmıştır. Mezarda, bir kartalın başı gibi, tanrıların taş oymaları bulunur.

İsmi: Komodo Milli Park

Ülke: Endonezya

Dünya Miras Listesi’ne alınma tarihi: 1991

Hakkında  kısa bilgiler: Dünyanın en büyük kertenkelesi olan Komodo ejderini korumak amacıyla kurulan ve Komodo, Padar ve Rinca adaları ile  26 küçük adadan oluşan milli parkta sonraları deniz canlıları ve diğer türlerde koruma altına alınmıştır.

İsmi: Aachen Katedrali

Ülke: Almanya

Dünya Miras Listesi’ne alınma tarihi: 1978

Hakkında  kısa bilgiler: Kuzey Avrupa’nın bilinen en eski  Katolik katedralidir. 936 ve 1531 yılları arasında  30 Alman kralının ve 12 kraliçenin taç giydiği yer olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.