Dünyayı Gezecek Kadar İngilizce Öğrenmenin Yolları

İngilizce öğrenmenin türlü türlü yöntemleri vardır. Ancak ücretsiz öğrenmek için birazcık araştırma yapmanız gerekebilir. Biz sizin yerinize, sizin uğraşmamanız adına İngilizce en iyi nasıl öğrenilir, araştırdık. İşte en iyi İngilizce öğrenmenin, daha doğrusu Dünya’yı gezecek kadar İngilizce öğrenmenin yolları!

Pratik İngilizce Konuşma Kılavuzları 

Pratik İngilizce konuşma kılavuzları oldukça işinize yarayacaktır. Hatta Dünya’yı gezerken yanınızda bir Pratik İngilizce konuşma kılavuzu alırsanız çok işinize yarayacaktır. İçerisinde her kategori ile ilgili hazır cümleler bulunur. Ayrıca buna verilecek olası cevapları da içerisinde barındırır. Kısacası, içerisinde muhabbetler geçen bir kitaptır. Bir konuşma içerisine girmeden önce 2 dakika kitaba bakmanız yeterlidir. Çok işinize yarayacağına eminim diyebilirim.

Dil Geliştirmek Üzerine Kurulan Arkadaşlık Siteleri

Bu tür siteler ülkemizde oldukça fazla bulunmaktadır. Ama size önerim yabancı siteleri kullanmanızdır. Yabancı sitelerde daha çok İngilizce konuşan kişi sayısı vardır. Bende bu sitelerden birisinden çok güzel arkadaşlıklar edindim. Bu sitelerden yaptığınız arkadaşlıklar ile hem pratik yaparak, hem de güzel arkadaşlıklar kurarak İngilizce’nizi çok iyi geliştirebilirsiniz. Mutlaka öneriyorum.

İngilizce Öğrenme Programları-Siteleri-Android ve iOS uygulamaları

Burada benim size kesinlikle bir önerim olacak. Duolingo isimli bir Android uygulaması bulunmakta. Bunun ayrıca bir de web sitesi bulunmaktadır. Level atlayarak, arkadaşlarınızla yarışarak eğlenceli bir biçimde İngilizce öğrenebilirsiniz. Ben bu site ile İngilizce’mi ikiye katladım diyebilirim. Gerçekten çok keyifli bir uygulamadır. Hem eğleniyor, hem öğreniyorsunuz. Ayrıca size verdiği cümleleri okumanızı istiyor. Sesinizi mikrofondan algılıyor. Doğru okursanız geçebiliyorsunuz. Okuyamazsanız biraz sonra o tekrar karşınıza çıkıyor. Ama çok zor bir uygulama değildir elbette. Ayrıca sadece grammer öğrenmek üzerine kurulu değildir. Kelime bilginizi de arşa çıkartıyor bu site. Bunu mutlaka ama mutlaka deneyin. Memnun kalacaksınız.

Robot Uygulamalar

Cleverbot denilen bir uygulama var. Ben İngilizce’me güvenmiyorum. Yabancı kişilerle de arkadaşlık kurmak istemiyorum diyorsanız, bu seçenek size uygundur. Bir robot ile arkadaşlık kurabilirsiniz. Robot deyip geçmeyin. Kendisi çok akıllıdır ve denilen her şeyi anlamaktadır. Ben kendisiyle tanıştım. Muhabbeti kesesim gelmedi. Yarım saat boyunca konuştuk 🙂

İngilizce Günlük Yazmaya Başlayın!

Bugün neler yaptıysanız, hayallerinizde neler varsa, aklınıza gelen her şeyi İngilizce olarak tuttuğunuz günlüğünüzde yazabilirsiniz. Ben de bir dönem İngilizce günlük yazdım. Hem anı oluyor, insanın eskileri hatırlamasını sağlıyor, hem de İngilizce’nizi geliştiriyor. Kelimeleri tekrardan hatırınıza getirip, kalıcı bir şekilde beyninize yazmasını sağlıyor. Ayrıca bilmediğiniz kelimeleri de internetten, sözlükten bakıp cümleler kurmaya çalışabilirsiniz. Sözlüğe bakmak serbest 🙂

Günde 5 Kelime

Yapacağınız işlem çok basittir. Günlük 5 kelimeyi bir kağıda yazıyorsunuz. Onu gün boyunca yanınızda taşıyorsunuz. Ara ara açıp okumakta fayda var. Günlük 5 kelime öğrenseniz, ayda 150 kelime yapar. Bir de kelime kitlenizi kısıtlarsanız, örneğin “seyahat üzerine kelimeler öğrenmek istiyorum” derseniz işiniz daha da kolaylaşır. Ayda 150 kelime az değil. Bunu mutlaka deneyin. Bir de birisiyle, bir arkadaşınız ile yarışa girerseniz bu daha keyifli bir hal alabilir.

Yabancı Diziler-Filmler İzlemeye Başlayın!

Yabancı dizileri, filmleri alt yazılı izlemek, dublajlı izlemekten daha iyidir. Hem İngilizce’nizi geliştirmiş olursunuz, hem kelime haznenizi geliştirmiş olursunuz. Sadece Prison Break dizisini izleyerek 100’e yakın kelime öğrendim ben. Sizde deneyin, mutlaka bir şeyler öğrenirsiniz. Hem daha keyifli zaman geçirmiş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.