Duran’ın yerinde siz olsaydınız ne yapardınız? Düşmana karşı neler yapmayı planlardınız? Planınızı nasıl uygulayıp ne tür sonuçlar alırdınız? Bu sorulara cevap olabilecek bir metin yazın.

5.sınıf Türkçe dersi için verilen Tren Rayları etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Duran’ın yerinde siz olsaydınız ne yapardınız? Düşmana karşı neler yapmayı planlardınız? Planınızı nasıl uygulayıp ne tür sonuçlar alırdınız? Bu sorulara cevap olabilecek bir metin yazın.

Kısaca açıklayalım;

Duran’ın yerinde ben olsaydım: köydeki arkadaşlarımla birlikte cephede savaşan büyüklerimize köyde annelerimizin yaptığı ekmek ve gıdaları taşırdım. Cephedekilerden geride kalanlara güzel haberler ulaştırırdım. Cehpede savaşan askerlerimizin ihtiyaçlarının karşılanması için hiç durmadan çalışırdım.Büyüklerimin bana verdiği görevleri harfiyen yerine getirirdim. Yemek yapan kadınlarımıza, elimizden geldiğince yardımcı olurduk. Moral ve motivasyonu yüksek tutmak için hep iyi olayları anlatırdım. Güzel hikayeler anlatırdım. Büyüklerimin kahramanlık hikayelerini anlatırdım. Tüm bunları yaparak düşmanı yenmeyi amaçlardım.

 

“Duran’ın yerinde siz olsaydınız ne yapardınız? Düşmana karşı neler yapmayı planlardınız? Planınızı nasıl uygulayıp ne tür sonuçlar alırdınız? Bu sorulara cevap olabilecek bir metin yazın.” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.