Ebru, resim, heykel, sinema, tiyatro, edebiyat vb. sanat dallarından birini seçiniz. Seçtiğiniz sanat dalı ile ilgili bilgilendirici metin yazınız.

6.sınıf Ata Yayınları Türkçe Dersi 6.Ünite Sanat Ünitesi ödev sorularından birisi

  • Ebru, resim, heykel, sinema, tiyatro, edebiyat vb. sanat dallarından birini seçiniz. Seçtiğiniz sanat dalı ile ilgili bilgilendirici metin yazınız.

Ebru

Su üstünde özel boyalarla hazırlanmış resmin kağıt üzerine geçirilmesi ile yapılan süsleme sanatıdır. İlk olarak 13. Yy da Orta Asya’da görülmüştür. Osmanlı döneminde hat sanatçıları tarafından yeni teknikler eklenerek gelişmiştir. Ebru sanatında kullanılan boyaların tamamı doğal ürünlerden elde edilir. Ebru sanatı 2014 yılında UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesine kaydedilmiştir.

Tiyatro

Sahnede oyuncu önünde sahnelenen oyundur. Duyguların hareket ve jestlerle anlatılmasıdır. Bir gösteri sanatıdır. Değer ölçüsü izleyenlerin kanaatleridir. Toplum psikolojisine hitap eder. Oyunculuk, sahne dekoru, ışıklandırma, müzik, kostüm tiyatroda önemli unsurlardır. Eserlerin sahnelenmesinde oyuncunun yanında, sahne amiri, ışıkçı, dekor ve kostüm sorumlusu ve suflör gibi kişiler görev alır. Tiyatro türlerine göre radyo tiyatrosu, engelliler tiyatrosu, drama, müzikal, opera, gölge, sokak tiyatrosu gibi türleri vardır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.