EFT ile havale arasındaki farklar nelerdir?

  • EFT ile havale arasındaki farklar nelerdir?

Elektronik Fon Transferi kelimelerinin baş harflerinden oluşan EFT, farklı iki banka arasında para transferi yapmak için kullanılan yöntemdir. EFT işleminde gönderilen para Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) üzerinden diğer bankaya aktarılmaktadır. Merkez bankasının EFT işlemine onay verme ve para aktarma süreci için kullandığı EFT – EMKT Sistemi’nin sadece hafta içi ve 8:00 – 17:30 saatleri arasında hizmet vermesi sebebiyle birçok banka hafta içi en geç 16:45’ e kadar olan EFT işlemlerini gerçekleştirmekte, bu saatten sonra gelen talepler ertesi güne kalmaktadır.

Havale işlemi aynı bankanın farklı iki şubesi arasında para transferi yapmak için kullanılan işlem türüdür. Havale işleminde para akışı banka içinde olduğu için saat sınırlaması yoktur. 7/24 her zaman havale işlemi yapılabilmektedir.

Bir kişinin aynı bankada bulunan farklı hesapları arasındaki para transferine ise virman denir. Kişinin vadeli hesabından yatırım hesabına para aktarması virman işlemine örnek olarak verilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.