Elektrik kesintisi günlük hayatımızı nasıl etkiler

 

3.sınıf fen bilimleri 6. Ünite Yaşamımızdaki elektrikli araçlar ünitesi sorularından biri aşağıdaki gibidir:

  • Yaşadığımız yerleşim bölgesinde bir hafta süre ile elektrik kesintisi yaşanacağı haberini aldığımızı düşünelim.

A) Bu durum günlük hayatımızı nasıl etkiler? Açıklayalım.

Bir hafta elektrik kesintisi hayatımızı ciddi manada zora sokar. Akşamları aydınlanma için mum veya ışıldak kullanırız bu da yetersiz aydınlatma olur. Haberleşme araçlarını televizyon, radyo, bilgisayar, ,internet, telefon kullanamayız. Çamaşır ve bulaşıklarımızı kendimiz yıkamamız gerekir. Ütü yapamayız. Temizlik için süpürge kullanamayız. Banyo için suyu ısıtarak kullanmamız gerekir. Kış ise ısınmak için farklı yöntemler bulmamız gerekebilir. Yazın klima kullanamayız.

B) Evlerde, okullarda, iş yerlerinde ne gibi sorunlar yaşanır? Bu konudaki

düşüncelerimizi aşağıdaki tabloya yazalım.

Evlerde yaşanabilecek sorunlar: şimdi makinelerin yaptığı bir çok işi kendimiz yapmak zorunda kalırız. Zamanımızı yetiremeyebiliriz.

Okullarda yaşanabilecek sorunlar: ısınma problemi yaşayabiliriz. Karanlık ortamlarda aydınlanma problemi yaşayabiliriz. Teknolojik hiçbir aracı kullanamayız.

İş yerlerinde yaşanabilecek sorunlar: ısınma ve aydınlanma problemi yaşayabiliriz. Bilgisayar ve internet üzerinden yapılan hiçbir işi yapamamış oluruz. Kısa sürede yapılan işler için daha fazla zaman harcayacağımız için işlerde yığılma olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.