Emine Teyze’nin Çilek Reçeli hikayesini kendi cümlelerinizle özetleyiniz.

7.sınıf Türkçe dersi için verilen  Emine Teyze’nin Çilek Reçeli etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Resimlerden de yararlanarak hikâyeyi mantık akışına göre kendi cümlelerinizle özetleyiniz.

Apartmanımızda herkes doğal gaz kullanmaya başladığı için kömürlük olarak kullanılan bitişteki bina temizlenerek kiraya verildi. Buraya daha önce köyde oturan emine teyze taşınmıştı. Emine teyze boş durmaktan hiç hoşlanmaz bahçede oturur, dantel örer, çiçeklerle ilgilenirdi.

Babam çalıştığı iş yerinde emine teyzenin oğluna çaycılık işi bulunca Emine teyzenin bizim aileyi ve babamı yere göğe sığdıramaz olmuştu. Babamın emine teyzenin oğluna iş ayarladığını duyan mahalleli babamın yolu gözler olmuştu. Kendi çocuklarına da iş bulması isterler babamda elinden geldiğince bir şeyler yapmaya çalışırdı.

Emine teyze bir gün elindeki çilek kavanozu ile bize geldi. Hemen oracıkta tadına baktık. Babam ve çilek reçelini çok beğenmiştik. Babam emine teyzeye başka çeşit reçellerde yapıp yapamayacağını sordu. Yapabilirim cevabını alınca, kafasındaki reçel evi kurma fikrini ve mahalledeki işsizlere iş imkânı olacak düşüncesini açıkladı. Babamın hazırladığı listedekiler ile bizim evde reçel evinin detayları, ne kadar para gerekeceği konuşuldu. Her şey yolunda gitti, çilek evi kuruldu. Babam müdür olarak seçildi. Reçellerin markası da benim önerim olan “Emine Teyze Reçelleri” oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.