Emine Teyze’nin Çilek Reçeli, noktalama işaretleri etkinliği

7.sınıf Türkçe dersi için verilen  Emine Teyze’nin Çilek Reçeli etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Aşağıdaki parçada yay ayraç içinde gösterilen yerlere uygun noktalama işaretlerini koyunuz. (Aziz Nesin- Ter koşusu)

Otelin geceliği iki buçuk lira. Oradaki sobayı yakmak için de ayrıca bir lira alıyorlar(.) Bir lira vermeden sobayı yakmıyorlar. Aylardan şubat(…)

Cebimdeki yirmi beş lira bir hafta dayandı(.) 1947’nin kışı yaman(…) Ağzıma lokma koymayalı iki gün oldu. Kendi kendime(,) aç kalmak mı açıkta kalmak mı zor(,) diye düşünüyorum(.) Otelci kapı dışarı ederse işte o zaman görsen hürriyetin cilvesini(…)

Dışarı çıksam(,) nereye(?) İçerde kalsam, neyle(?) Tastamam on beş kuruşum var. Çay ısıtır(,) simit doyurur(.) Açlık başıma vurmuş. Sokağa çıktım. Lapa lapa kar yağıyor(;) bir tanıdık çıksa karşıma hiç olmazsa, diye içimden geçiriyorum. Gelenin geçenin yüzüne bakıyorum. Kar yağışında insanlar hızlı hızlı yürüyorlar. Şunların hepsi de bir yere gidiyor(;) hepsinin de gidecek yerleri(,) görecek kimseleri, yapacak işleri var.

Sizin başınıza geldi mi(?) Kimi zaman içimden geçirdiğim şey oluverir(.) Bir tanıdık görsem deyip dururken Şazi’yi görmeyeyim mi(.) Bana doğru geliyor. Göz göze geldik(.) Şazi birdenbire arkasından biri seslenmiş gibi, tam yüz seksen derece geriye döndü. Hızlı yürümeye başladı.

(…)

Bursa asfaltında göz göze gelince birden tersyüzü dönüp giden Şazi’nin arkasından seslendim(.)

 (-) Şazi!..

Büsbütün hızlandı. Ben de hızlandım. Yerlerde iki karış kadar kar tutmuş(,) yürümek zor(…) Bata çıka arkasından gidiyorum ama yetişilir gibi değil(…)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.