En Kalabalık Ülkeler

Dünya nüfusu güncel tahminlere göre 7 milyarı geçmiştir. Şimdiye kadar 110 milyar insan doğmuştur. Yirminci Yüzyıl’ın son 70 senesinde dünya nüfusu tarihteki en fazla artışı göstermiştir. Son 50 yıla bakıldığında ise dünya nüfusu ikiye katlanmıştır. Dünyadaki en kalabalık 10 ülkesi sırasıyla şöyledir:

Çin, Uzakdoğu ülkesi olan dünyanın en kalabalık ülkesidir. Başkenti Pekindir. Resmi dili Çincedir.  Bölge bölge Moğolca, Tibetçe ve Uygurca konuşulmaktadır. Çin halkının büyük çoğunluğu herhangi bir dini inanmamaktadır. Tek partili bir yönetim şekli vardır. Çin Halk Cumhuriyeti son zamanlarda yaptığı atılımlarla  dünyanın en büyük ekonomik güçleri arasında yerini almıştır. Hatta dünyanın en büyük ekonomik gücüne sahiptir. Alan olarak dünyanın en büyük dördüncü ülkesi olan Çin 1,39 milyar nüfusuyla birinci sırada yer almaktadır.

Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan Güney Asya’da yer almaktadır. Başkenti Yeni Delhi’dir. Resmi diller Hintçe ve İngilizcedir. Hint  halkının büyük bir kısmı Hinduizm’e inanmaktadır. Yönetim şekli Federal Cumhuriyettir. Dünyanın en büyük on ikinci ekonomisine sahiptir. 1,27 milyar nüfusa sahiptir.

Kuzey Amerika’nın ortasında yer alan Amerika Birleşik Devletleri dünyanın en kalabalık üçüncü ülkesidir. Fakat dünyanın en kalabalık Hristiyan ülkeleri sıralamasında birinci sırada yer almaktadır. Başkenti Washington’dır. Amerika’da ulusal dil İngilizcedir. Fakat federal düzeyde resmi dili yoktur. Amerika Birleşik Devletleri çoğunluğu Hristiyan olan bir ülkedir. Yönetim şekli Federal Cumhuriyettir. Çin’den sonra  dünyanın en güçlü ekonomisine sahip ikinci ülkedir. 322 milyon nüfusuyla üçüncü sıradadır.

Güneydoğu Asya ve Okyanusya’da yer alan Endonezya dünyanın en kalabalık üçüncü ülkesidir. Endonezya aynı zamanda dünyanın en kalabalık Müslüman ülkesidir. Başkenti Cakarta’dır. Resmi dili Endonezce dir.  Endonezya halkının büyük çoğunluğu Müslümandır. Yönetim şekli üniter cumhuriyettir. 253 milyon nüfusa sahiptir.

Güney Amerika’da yer alan Brezilya kıtanın en büyük ve en kalabalık dünyanın ise en kalabalık beşinci ülkesidir. Başkenti Brasilia’dır. Resmi dili Portekizcedir. Halkın büyük çoğunluğu Hristiyan’dır. Yönetim şekli cumhuriyettir. 202 milyon nüfusa sahiptir.

Güney Asya’da yer alan Pakistan dünyanın en kalabalık altıncı ülkesidir. Başkenti İslamabad, resmi dili Urduca ve İngilizcedir. Pakistan, çoğunluğu Müslüman olan bir ülkedir. Yönetim şekli İslam Cumhuriyetidir. 185 milyon nüfusa sahiptir.

Batı Afrika’da yer alan Nijerya kıtanın en kalabalık dünyanın ise en kalabalık yedinci ülkesidir. Başkenti Abuja, resmi dili İngilizcedir. Ülkenin çoğunluğu Müslümandır. Yönetim şekli Federal Cumhuriyettir. Nüfusu 178 milyondur.

Güney Asya’da yer alan Bangladeş dünyanın en kalabalık sekizinci ülkesidir. Başkenti Dakka’dır. Resmi dili Bengalcedir. Ülkenin çoğunluğu Müslüman, resmi dini İslam’dır. Yönetim biçimi cumhuriyettir.

Nüfusu 158 milyon Rusya, Kuzey Avrasya’da yer alan bir ülkedir. Avrupa’nın en kalabalık dünyanın  ise en kalabalık dokuzuncu ülkesidir. Başkenti Moskova, resmi dili Rusçadır.  Ülkenin çoğunluğu Hristiyan’dır.  Dünyanın en büyük dokuzuncu ekonomisidir. Yönetim şekli federal yarı başkanlık tipi cumhuriyettir. Nüfusu 142 milyondur.

Japonya Doğu Asya’da bir ada ülkesidir. Dünyanın en kalabalık 10. ülkesidir. Başkenti Tokyo, resmi dili Japoncadır. Düğün törenlerinde Şinto dininin kuralları, cenaze törenlerinde ise Budizm’in kuralları uygulanır. Devletin resmi dini yoktur. Dünyanın en büyük 3. Ekonomisidir. Yönetim şekli Anayasal monarşi, nüfusu 127 milyon dur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.