Engelli insanlar günlük hayatta ne gibi sorunlar yaşıyorlar?

4.sınıf Türkçe dersi için verilen 3. Tema ERDEMLER Ben Engelli Değilim Anne hazırlık çalışmaları sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Engelli insanlar günlük hayatta ne gibi sorunlar yaşıyorlar? Bu sorunlara çözüm öneriniz nelerdir?

Bence engelli insanların günlük hayatta karşılaştıkları en büyük zorluk; kendilerinin yetersizlik hissettirilmesidir. Çevrenin onlara karşı bakışları ve yaklaşımları engelli kişilerin kendilerini yetersiz hissetmelerine, ellerinden hiçbir şey gelmeyeceğini düşünmelerine ve içlerine kapanmalarına sebep olmaktadır. Fakat bu insanlar engellerine rağmen bizler gibi birçok şey yapabilirler, yeterli onları doğru yer ve konumda kullanma konusunda bizler onlara destek olalım. Engelli insanlar yetersizlik hissi yanında, sosyal hayatta dışlanma, toplu ulaşımda yaşanan zorluklar gibi faklı sorunlar da yaşıyorlar.

Engelli insanların günlük hayatta kendilerini daha iyi hissetmeleri için öncelikle onların yapabilecekleri işlerde istihdam edilmesi ve sosyal hayata kazandırılması gerekir. Böylece onların kendilerini yetersiz bireyler olarak görmelerinin önüne geçilmiş ve kendilerini topluma faydalı bireyler olarak görmeleri sağlanabilir. Fiziksel engelli kişiler için toplu ulaşımı kolaylaştıracak rampalar, görme engelli dostu kaldırımlar gibi ufak detaylar düşünülerek onların hayatı kolaylaştırılabilir.  Her insan kendisinin bir engelli adayı olduğunu hatırlamalı, empati yapmalı ve engelli insanlarımız için daha kucaklayıcı olmalıdır.

“Engelli insanlar günlük hayatta ne gibi sorunlar yaşıyorlar?” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.