Engelli insanlar için neler yapabiliriz?

Engelli insanlar için neler yapabiliriz?

Bir insana engelli olduğu için yardım etmeye çalışmak aslında iyilikten çok insanın içindeki acıma duygusunu tatmin etme çabasıdır. Yani sizden bir eksik kolla dünyaya geldiği için o insana acımanız sizin engelinizdir. Engelli insanlar için bir şeyler yapmak istediğinizde onların hayatını kolaylaştıracak çözümler üretebilirsiniz. Ama en önemlisi engelli insanlarla arkadaş olabilirsiniz.

Onların bedensel ve zihinsel kusurlarını görmeden düşünceleriyle, karakterleri ile yapılarıyla arkadaş olmayı denediğinizde yaşamak o insanlar için çok daha kolay ve mutlu İlerleyen bir eylem haline gelecektir.

Görme engelli olduğunu bildiğiniz bir arkadaşınıza sırf acıdığınız ve üzüldüğünüz yardım ederseniz burada kendi bencilliğinizi ön planda tutmuş olursunuz.

Görme engelli arkadaşınıza düşüp canını yakmasın diye yardım ettiğiniz de onu düşünmüş ve gerçekten insanı bir tavır sergilemiş olursunuz.

Fiziksel ya da bedensel engelli insanların organları ve uzuvları tam olan insanlardan üstün özellikleri de bulunmaktadır.

Örneğin görme engelli bireylerin sesleri ayırt etme özelliği engelsiz insanlardan çok daha gelişmiştir.

Engelli insanlar için işaret dilini öğrenebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz.

Engelli bir insanın eksiğini, gözü yoksa ona göz olarak, ayağı yoksa onu ayak olarak, dostu yoksa ona dost olarak kapatabilirsiniz.

Gerçekten bir engelli arkadaşınız olduğunda aranızdaki sevginin o engeli yok ettiğinin fark edeceksiniz. Engelli ya da engelsiz iyi bir insan olmak tüm insanlara karşı iyi olmaktan geçer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.