EV ÖDEVİ NE ZAMAN YAPILMALI?

Okulda öğrenilen konuların tekrar edilerek bilgilerin kalıcı hale gelmesini sağlayan ev ödevlerinin ne zaman yapılacağı veliler ile öğrenciler arasında hep bir tartışma konusu olagelmiştir. Veliler çocuklarının ev ödevlerini okuldan gelir gelmez yapmaları istemekte ne kadar haklılar veya gerçekten haklılar mı?

Birçok veli, verilen ev ödevlerinin hiç zaman kaybetmeden okuldan döndükten hemen sonra yapılmasını istemekte, böylece çocuklarının ödevlerini aksatmadan yapmalarını ve bilgilerin taze iken tekrar tekrar edilmesin daha uygun olacağı düşüncesi ile çocuklarına bu konuda baskı yapmaktadırlar. Ödev okul dönüşü hemen yapıldığı için unutulma ihtimalin de ortadan kaldırdıklarını düşünmektedirler. Hâlbuki öğrenciler gün içerisinde okulda birçok yeni bilgiyi öğrenmek için çaba sarf etmekte ve yorulmaktadırlar. Öğrenciler eve geldiklerinde onlara rahatlamaları ve biraz boş zaman bularak kendi zevklerine uygun bedensel ve zihinsel olarak rahatlamalarına yardımcı olacak hobi faaliyetleri gibi aktiviteler yapmaları onların başarısını arttırıcı bir etki yapacaktır. Ev ödevlerinin veliler tarafından eve gelir gelmez yapılması gereken bir yük olarak görülmesi bu düşünceden çocukların da olumsuz etkilenmesine neden olmakta, ayrıca bu konuda aile tarafından baskı yapılması öğrencilerin ödeve yaklaşımını olumsuz etkilemektedir. Öğrencileri hemen ödevin başına oturtmak, ödevleri eksik olduğunda onlara çeşitli cezalar vermek, ödev yapmak onlara zor geldiğinde kızıp azarlamak aslında pekte etkili bir yöntem değildir. Bu şekildeki davranışlar çocukların ödevlere ve eğitim hayatına bakışlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Bunun yerine çocuklar okuldan geldiğinde öncelikle onların gün içinde neler yaptıklarını konuşmak, kendi gününüzü onlara anlatmak aranızdaki iletişimi güçlendirecektir. Çocuğunuza dinlemesi için süre ayırmak daha başarılı olmasını sağlayacaktır. Çocuğu ile ilgili bir aile olarak onun okul sonrası vakitlerini planlamasında ona yardımcı olmak, bu planı hazırlarken çocuğunuzun ihtiyaçlarını ile onun çalışma yöntem ve alışkanlıklarını göz önünde bulundurmanız, çocuğunuzun eğitim hayatındaki başarısına olumlu olarak yansıyacaktır.

Yapılan plana çocuğunuz uymasında ona destek olmak, ödevlerin zamanında yapılmaması halinde onu velilerin ceza vermesi yerine, velilerin ödev fen bilgisi dersi için verilmiş bir ödevse o dersin öğretmeni ile iletişime geçerek eğer bir yaptırım uygulanması gerekli ise bunun öğretmen tarafından yerine getirilmesi çok daha yerinde olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.