Evinizde işlerin tümünü siz yapsaydınız neler hissederdiniz

3.sınıf Hayat Bilgisi dersi için verilen Birlikte Daha Kolay sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Evinizde işlerin tümünü siz yapsaydınız neler hissederdiniz? Arka­daşlarınızla paylaşınız.

Evimizdeki işlerin tümünü ben yapsaydım ilk başlarda ailem için ne kadar da önemli işler yaptığımın gururunu yaşardım. Fakat sonraları bu işler beni çok yormaya başlayacağı için niçin tek başıma yapmam gerektiğine anlam veremezdim. Diğer aile bireylerinin bana niçin yardım etmediklerini, benim ne kadar yorulduğumu niçin görmedikleri anlayamazdım.

Bu soruyu yaparken evdeki işlerin tümünü bilmediğini fark ettim. Her gün sabah kahvaltısının hazırlanması, öğlen yemeği ve akşam yemeğinin yapılması, bunlar için masanın hazırlanması ve bulaşıkların yıkanması. Evin süpürge ile süpürülmesi, toz alınması, çamaşırların renkli ve beyazlar ayrı ayrı olacak şekilde yıkanması, kuruyan çamaşırların katlanması, dolaba yerleştirilmesi, ütülenecek olanların ayrılarak ütülenmesi, banyo ve lavaboların yıkanması, mutfak dolaplarının silinmesi, camların silinmesi, koltuk ve halıların silinmesi en başta gelenler. Daha aklıma gelmeyen eminim birçok ev işi vardır. Tüm bunları bir kişinin yapıyor olması  o kişiye gerçektende ne kadar büyük haksızlık ettiğimizi daha iyi anlıyorum.

Tüm aile bireylerini toplar işleri bir kişinin yapmasının o kişiye çok fazla zahmet verdiğini anlatır, ev işlerinde herkesin bir sorumluluğunun olması gerektiğini, herkesin yaşına ve gücüne göre yapabileceği işler olduğunu onlara anlatırdım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.