Evrenin Neleri Kapsadığına Dair Bilgiler Toplayınız.

Evren ya da kainat gökyüzünden yeryüzüne ve farklı gezegenlere kadar içinde bulunduğumuz bu ekolojik sistemin bütününe verilen addır. Bir başka deyişle evren, başımızı yukarı kaldırıp görebildiğimiz sonsuzluğun adıdır. Kuran-ı Kerim birçok konuda insanları aydınlatmasının yanında evrenle, gökbilimle ilgili ve yeryüzündeki bilim dahilindeki ayrıntıları da insanlara anlatmaktadır.

 

Evren neleri kapsamaktadır?

  1. Yıldızların, yıldızlar arası gazların, tozların, nebulaların, (bulutsuların) ve çeşitli gök cisimlerinin bulunduğu dev galaksiler bulunmaktadır.
  2. Gezegenler, Güneş, Dünyamız, Ay e gökyüzünde gördüğümüz bulutlar yine evren kapsamındadır.
  3. Elektromanyetik radyasyon, evrendeki ekolojik dengede var olan bir radyasyon çeşitidir.
  4. Esrarengiz ve hala bilimsel araştırmaları devam eden yer çekimi kuvvetini kapsar. Evrendeki bütün cisimlerin birbirlerine uyguladıkları kütle çekim kuvvetine yer çekimi kuvveti denilmektedir. Yer çekimi kuvveti de yine evren kapsamında yer almaktadır.
  5. Nükleer güç bulunmaktadır. Yani maddenin en küçük yapı taşı atom ve atom bileşenleri olan nötron, protonlar ve elektronlar bulunmaktadır.
  6. Elektromanyetik güç bulunmaktadır. Atomları var etmek için onun bileşeni olan elektronları birbirlerine bağlayan güç yine evren kapsamındadır.
  7. Nefes alıp vererek hissettiğimiz hava kütlesi ve atmosferi ve onun bütün katmanlarını kapsar.
  8. Bitkileri, hayvanları ve insanları ve bunlardan başka canlı olan herşeyi kapsar.
  9. Canlı olmayan eşya ve materyalleri kapsar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.