“Ey insanlar! Rabb’iniz birdir. Babanız da birdir. Hepiniz Âdem’in çocuklarısınız. Âdem ise topraktandır. Arap’ın Arap olmayan üzerinde, kırmızı tenlinin de siyah üzerinde, siyahın kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Allah katında üstünlük ancak takva iledir…”

6.sınıf  FCM  Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi 1.Ünite  Peygamber ve İlahi Kitap İnancı Ünitesi ödev sorularından birisi

Hz. Peygamber (s.a.v.) Veda Hutbesi’nde şöyle buyurmuştur: “Ey insanlar! Rabb’iniz birdir. Babanız da birdir. Hepiniz Âdem’in çocuklarısınız. Âdem ise topraktandır. Arap’ın Arap olmayan üzerinde, kırmızı tenlinin de siyah üzerinde, siyahın kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Allah katında üstünlük ancak takva iledir…”

Ahmed bin Hanbel, Müsned, C 4, s. 252.

Peygamberimiz (s.a.v.) yukarıdaki sözüyle neyi anlatmak istemiştir? Düşüncelerinizi yazınız.

İnsanlar çeşitli şartlarla veya görünüş olarak farklı olabilirler. Şartlarının farklı olması, imkanlarının fazla olması kişiyi kibire sevk etmemelidir. Kimse kimseden üstün değildir. Herkes topraktan yaratılmış, hepimizin Rabbi Allah’tır. Üstünlük ancak yaptıklarımızdadır. İyiyi ve güzeli yapıp tavsiye edenler Allah katında üstündürler. Bunu da ancak Allah bilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.