Fabrika bacası için çözüm üreterek arkadaşınıza bir e-posta gönderiniz.

5.sınıf Türkçe dersi için verilen 8.  Tema Doğa ve Evren, Yüksek Evde Oturanın Türküsü etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Farklı bir şehirde yaşayan arkadaşınızın size aşağıdaki e-postayı gönderdiğini hayal ediniz. Metindeki soruna bir çözüm üreterek arkadaşınıza bir e-posta gönderiniz.

Kime: can_istanbullu_34@gmail.com

Konu: Çözüm önerim

Canım arkadaşım Can merhaba,

Görüşemeyeli çok oldu, bende seni çok özledim. Şehrinizdeki hava kirliliğini duyunca çok üzüldüm. Her nefes alışında o kirli havayı solumanın nasıl bir şey olduğunu düşünmek bile istemiyorum. Bu soruna mutlaka bir çözüm bulunmalı. Günümüzde teknolojik imkânlar çok gelişti. Bence mahalle olarak bir araya gelip ve fabrika yönetimi ile konuyu görüşecek bir heyet oluşturmalısınız. Bu heyet mahalle muhtarını da alıp fabrikaya baca filtresi takılması ve hava kirliliğinin önüne geçilmesi konusunda görüşmeli. Görüşmeden sonuç alınamaz ise mahalle olarak imza toplayıp, ilgili devlet kurumuna; fabrikanın çevreyi kirlettiği ve gereken önlemleri almadığı için para cezası verilmesi, bu da çözüm olmaz ise fabrikanın baca filtresi takılıncaya kadar geçici olarak faaliyetinin durdurulması konusunda yaptırım uygulanmasını isteyebilirsiniz. Umarım benim aklıma gelenler işinize yarar.

Okullar kapanınca inşallah buralara gelirsin ve doya doya oynarız.

Görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.