Fatih Sultan Mehmet ve ordusu gemileri neden toprağın üstünde değil de yağlı kütüklerin üstünde hareket ettirmiş olabilir?

5.sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Dersi 3. Ünite KUVVETİN ÖLÇÜLMESİ VE SÜRTÜNME 2. Bölüm Sürtünme Kuvveti sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Fatih Sultan Mehmet ve ordusu gemileri neden toprağın üstünde değil de yağlı kütüklerin üstünde hareket ettirmiş olabilir? (sayfa 90)

Cisimler temas ettikleri yüzey ile etkileşirler. Cisim ile yüzey arasında cismin hareketini engelleyici kuvvet uygulanır bu kuvvet sürtünme kuvvetidir. Sürtünme kuvveti arttıkça cisimlerin hareketleri yavaşlar. Yüzeyimiz ne kadar pürüzlü ise sürtünme kuvveti artar ve cismin hareketi yavaşlar. Yüzey pürüzsüz veya kaygan ise sürtünme kuvveti azalır ve cismin hareketi hızlanır. Fatih Sultan Mehmet ve ordusu da daha hızlı hareket edebilmek için yüzeyin sürtünme kuvvetini azaltmak için kütüklere yağ sürmüşlerdir. Yağ sürülen kütüğün yüzeyi daha kaygan hale getirilerek sürtünme kuvveti azalır dolayısıyla gemiler daha hızlı hareket eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.