Fâtiha suresi ile ilgili neler biliyorsunuz?

Din kültürü ve ahlak bilgisi dersi için Fatiha Suresi hakkında neler biliyorsunuz isimli soruya kısaca cevap verdik. Bildiklerimizi, sizlere tavsiye niteliğinde paylaştık. Faydalı olması dileğiyle.

Fatiha suresi Kuranı Kerim’deki 114 sureden birisidir. Kuranı Kerim’in ilk suresidir. Peygamberimize surelerine  iniş sırasına göre 5. suredir.  Bu sırada Müddesir suresinden sonra inmiştir. Fatiha kelime anlamı olarak “fetheden, açan ve açılış” anlamındadır. Söz konusu sure Mekke’de indirilmiştir. Halk arasında “elhamdülillah” diye telaffuz edilir.

 

Fatiha suresine “Kuranı Kerim’in fihristesi” ya da “ana kitap” da denmektedir. Fatiha’yı ezbere bilmek çok mühimdir. Dinimiz için çok önemli bir suredir. Kısa olması kabilinden de hafızada tutması kolaydır. Peygamberimiz Hz Muhammed “Fatiha’yı okumayanın namazı olmaz” buyurmaktadır. Namazlarda fatiha okumak vacip hükmündedir. Yani öğrenilmesi.ve okunması gerekmektedir. Fatiha suresi o kadar önemlidir ki günde kıldığımız 5 vakit namazın her rekatında okunur. Hal böyle olunca namaz kılan her mümin her gün günde 40 sefer fatiha okumaktadır. Farz hükmündeki namazlarımızda aksatmadan okumamız gerekn bu kutsal sure bu derece önemliyken her müminin ezbere bilmesi gerekmektedir.

 

Fatiha suresi genel itibariyle Allahın rahman ve rahim ve din gününün sahibi olduğundan, sadece ona kulluk edileceği ve sadece ondan yardım isteneceği, sadece onun doğru yola ileteceği, hataya düşenlerden olmamak istendiği hususlarından bahsedilmektedir.

 

Fatiha duayı, şükrü ve hamdı için barındıran mükemmel bir Kuranı Kerim suresidir. Bu yüzden sadece namazda okumak yetmemektedir. Günlük hayatta şükretmek ve Allah’ı zikretmek niyetiyle de okunmalıdır. Dışarı çıktığımızda, evde herhangi bir zamanda aklımıza geldiğinde ya da yatarken okuyabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.