Fil suresinde anlatılan Fil Olayı hakkında bir araştırma yapınız.

  • Fil suresinde anlatılan Fil Olayı hakkında bir araştırma yapınız.

Fil Olayı’ndan, Kuran-ı Kerim’in 105. suresi olan  Fil suresinde bahsedilmektedir.

Habeşistan’ın Yemen valisi Ebrehe  Arapları Kabe ziyaretinden vazgeçirmek için çok büyük bir kilise yaptırmıştı. Ancak Kabe var oldukça Arapları Mekke’den kiliseye getirmenin imkansız olacağını anlamış  ve Kabe’yi ortadan kaldırmak için çözüm yolları arıyordu. Kiliseye bir Arabın pislemesi üzerine Mekke’ye yürüdü. Kabeyi yıkmak istiyordu.Ordusunda yüzlerce filden oluşuyordu.

Ebrehe Mekke yakınlarında  rastladığı bütün hayvanları toplamıştı. Topladığı hayvanlar içinde  Hz. Muhammed (s.a.v) Efendimizin dedesi Abdülmuttalib’in develeri’de vardı. Ebrehe ve ordusu Mekke önlerine geldiler. Düşünceleri Kabe’yi yıkıp, erkekleri öldürüp , kadınları da götürmekti.  Abdulmuttalib’in develerini istemek için Ebrehe’ye müracaat ettiler. Ebrehe o zaman Mekke’nin ileri gelenlerinden olan Abdulmüttalib’in develerini istemek için geldiklerini duyunca , Bende Kabe’yi yıkma diye yalvaracağını sanmıştım. Meğer ki, Kabe’yi hiç düşünmemişsin bile. Sen hala Develerin peşindesin diyerek alay etmişti.Abdülmuttalib  Ebrehe ‘ye şu şekilde karşılık verdi : Tabiki Develerimi düşünüyorum zira Kabe’nin sahibi var. Onu  O korur. Bende Develerin sahibiyim ve onları istiyorum.  Ebrehe  çok şaşırmış ve develerin verilmesini emretmişti. Abdülmuttalib develerini alarak  Kabe’ye gitmiş: Allah’ım burası senin evindir. Bizler onu müdafadan aciziz. Sen onu koru Allahım diye dua etmişti.

Ebrehe orduları tam Mekke üzerine yürüyeceği sırada gökyüzü birdenbire “Ebabil kuşları Ebrehenin ordusu üzerine zehirli taşlar atarak onları perişan etmiştir. Erbehe’de  yara almış Yemene gider gitmez ölmüştür.

“Fil suresinde anlatılan Fil Olayı hakkında bir araştırma yapınız.” için 5 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.