Filmlerin veya kitapların aynı konuyu neden farklı anlattıkları üzerinde tartışınız.

Aynı konuyu işleyen farklı film veya kitapları inceleyiniz. Filmlerin veya kitapların aynı konuyu neden farklı anlattıkları üzerinde tartışınız.

Filmler veya kitaplar aynı konuyu neden farklı anlatırlar?

Eski dönemlerden beri işlenen konular günümüzde de işlenmekte. İşlenen konu aynı olsa da farklı şekilde aktarılması kafaları karıştırmaya yetiyor. Peki bunun nedeni nedir diye merak edenlere hemen cevap verelim.
Her insan birbirinden farklı karaktere, farklı mizaca sahiptir. Farklı kişiliklere sahip olan insanlar dünyayı farklı şekilde algılayabilir. Bazısı kötü bir olay karşısında gülümseyebilirken bazısı ise kahrolabilir. Bazısı neşeli, eğlenceli, her şeyden tat almayı bilen bir karaktere sahip iken bazısı hiç bir şeyden zevk almaz, karamsar, ümitsizdir. İşte bu şekilde dünyayı farklı algılayan kişiler bir kitap yazmak için aynı konuyu seçse dahi farklı şekilde yansıtır. Daha doğrusu dünyayı gördüğü gibi yansıtır, kendi penceresinden bakar. Durum böyle olunca aynı konu bir çok farklı şekilde yazılır. Tamamen kişilik yansımasıdır.

Aynı konuyu farklı şekilde işleyen kitaplar şunlardır:
* Aşk-ı Memnu ( Halit Ziya Uşaklıgil ), Gelinlik Kız ( Kerime Nadir ) Aşk konusunu farklı işleyen iki roman
* Bereketli Topraklar Üzerinde ( Orhan Kemal ), Sefiller ( Victor Hugo ) Yoksulluğu, sefilliği, parasızlığı işleyen iki farklı roman
* Gazap Üzümleri ( John Steinbeck )   , Hanımın Çiftliği ( Orhan Kemal ) işçilik üzerine yazılmış iki farklı roman

Aynı konuyu işleyen farklı filmler:
* Ghajini ( Hint filmi ), Fanaa ( Hint filmi ) ikisi de aşk ve zorluğu,
* Üç aptal ( Hint filmi ), Sarıya Boya ( Hint filmi ) iki farklı film olmasına rağmen ikisi de arkadaşlık, dostluk ve ümidi işlemiştir.

“Filmlerin veya kitapların aynı konuyu neden farklı anlattıkları üzerinde tartışınız.” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.