Fırat’ın ateşi nasıl düşürülmüştür? Islak bezin nasıl bir etkisi olmuştur?

4.sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Dersi 4. Ünite MADDENİN ÖZELLİKLERİ Maddenin Isı Etkisi ile Değişimi sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Fırat’ın ateşi nasıl düşürülmüştür? Islak bezin nasıl bir etkisi olmuştur?

Fırat’ın üzerindeki kalın kıyafetleri çıkartılarak koltuk altı ve alnına ıslak bez konmuştur. Islak bez soğuktur Fırat’ın ise vücudu sıcaktır. Sıcaklığı fazla olan Fırat’tan ıslak olan beze doğru ısı geçişi olur. Islak bez ısınıp içindeki su buharlaşırken Fırat’ın ateşi de azalmıştır. Su buharlaştıkça orada soğuma gerçekleşir.

  • Islak bezin sıcaklığında bir değişiklik olmuş mudur? Neden?

Islak bez başlangıçta soğuktur Fırat’ın vücuduna konulduğunda daha sıcak olan vücudundan ıslak beze doğru ısı geçişi olur. Isı geçişi ile birlikte ıslak bezin sıcaklığı artar. Isınan ıslak bezden su buharlaştıkça bezin ıslaklığı azalır.

  • Bez, soğuk su yerine sıcak suya batırılsaydı vücut sıcaklığı düşer miydi?

Sıcaklıkları farklı iki madde temas ettiğinde sıcak olan maddeden soğuk olan maddeye doğru ısı geçişi olur. Sıcak olan madde bir miktar soğurken soğuk olan madde bir miktar ısınır. İki maddenin de sıcaklıkları eşitlenir. Bez, soğuk suya batırılmayıp da sıcak suya batırılsa idi ateşi düşmezdi, eğer bezin sıcaklığı Fırat’ın vücudundan daha sıcak ise bez vücudunu daha fazla ısıtırdı.

  • Isı alışverişi hangi durumlarda hayatımızı kolaylaştırır?

Isı alışverişi sayesinde günlük işlerimiz kolaylaşır. Çamaşırlarımız ısı alışverişi olduğu için kurur. Ateşimizi düşürmek istediğimizde ıslak bez koyarak vücut ısımızı düşürürüz. Isı alışverişi sayesinde yemeklerimizi pişirebiliriz. Saklamak istediğimiz gıdalarımızı dondurarak saklayabiliriz. Soğuk olan odalarımızı ısıtabiliyoruz ya da sıcak olan odalarımızı serin hale getirebiliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.