“Forsa” hikâyesi, bundan sonra neler olmuş olabilir?

5.sınıf Türkçe dersi için verilen 5.Tema Millî Kültür, Forsa etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Aşağıda “Forsa” hikâyesinin son kısmı verilmiştir. Bundan sonra neler olmuş olabilir? Hayal gücünüzden hareketle hikâyeyi tamamlayınız.

Oğlu, Koca Memiş’in zırh giymesine yardım ederken askerlerde kaleyi kuşatmaya başlamışlardı. Baba ve oğul birlikte savaş meydanındaki yerlerini almışlardı. Kuşatma sırasında düşman direnci ile karşılaşınca ordu biraz zorlanmıştı. Genç komutan hangi savaş taktiğini uygulayacağına tam olarak karar verememişti. Kara Memiş, bölgeyi çok iyi bildiği için kalenin gizli bir geçidi olduğunu, buradan kalenin içine girerek kapının açılabileceğini söyledi ve Oğlundan güney taraftan saldırıya ağırlık vermesi istedi. Kendisi de yanına aldığı askerler ile gizli geçitten girerek kale kapısını içeriden açmaya çalışacaktı. Ordu kalenin güneyinden tüm gücü ile saldırıya geçti. Neye uğradığını anlayamayan düşman birlikleri panik içinde karşılık vereye çalışıyordu.

Koca Memiş ve yanındaki askerler gizli geçide gelmişlerdi. Demir parmaklıkları açmak hiçte kolay olmadı.  Gürültüyü duyan birkaç düşman askeri ile başa çıkmaları gerekse de sonunda kale kapısına ulaşmayı başardılar ve artık kale kapıları Türk ordusuna açılmıştı.  Kazanılan zafer sonrası artık Edremit’ dönme zamanı gelmişti. Vatanına sonunda kavuşacak olan Koca Memiş mutluluk, özlem ve şükür içinde iskelede kendilerini bekleyen eşi ve torunlarına bakarken gözyaşlarını tutamadı.

““Forsa” hikâyesi, bundan sonra neler olmuş olabilir?” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.