Fotoğraflan inceleyerek nüfusun yoğun ya da seyrek olmasının nedenlerini yazınız.

5.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen Nüfus Nerelerde Yoğun etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

Nüfusun dağılımını iklim, bitki örtüsü, yüzey şekilleri, yükselti gibi doğal faktörler ile ticaret, sanayi, tarım, turizm, madencilik gibi beşerî faktörler etkiler. İklimin elverişsiz olduğu, yüksek ve engebeli yerlerde nüfus yoğunluğu azdır. Bu yerlerde sanayi, tarım ve ticaret de fazla gelişmemiştir. Bu durum nüfusun büyüklüğünü olumsuz etkiler. Fotoğraflarda nüfus yoğunluğu fazla ve az olan yerler verilmiştir. Fotoğraflan inceleyerek bu yerlerde nüfusun yoğun ya da seyrek olmasının nedenlerini yan taraflarına yazınız.

1)Nüfus yoğun mu, seyrek mi? Yoğun

Nüfusun yoğun ya da seyrek olmasında doğal faktörlerin etkisi: yüzey şekilleri olarak denize kıyısının bulunması nüfusun yoğun olmasını sağlamıştır.

Nüfusun yoğun ya da seyrek olmasında beşerî faktörlerin etkisi: resimdeki crusie gemisi turizmin geliştiğinin göstergesidir. Turizmin geliştiği bölgelerde nüfus yoğunluğu fazladır.

2)Nüfus yoğun mu, seyrek mi?  Seyrek

Nüfusun yoğun ya da seyrek olmasında doğal faktörlerin etkisi: yükselti ve iklim şartları nüfus yoğunluğunun seyrek olmasına neden olmuştur.

Nüfusun yoğun ya da seyrek olmasında beşerî faktörlerin etkisi: yükselti ve soğuk hava koşulları nedeniyle tarım, ulaşım gibi beşeri faktörler gelişemediğinden nüfus seyrektir.

3)Nüfus yoğun mu, seyrek mi? Yoğun

Nüfusun yoğun ya da seyrek olmasında doğal faktörlerin etkisi:  yükseltinin az olması, denize kıyısının olması nüfusun yoğu olmasına neden olmuştur.

Nüfusun yoğun ya da seyrek olmasında beşerî faktörlerin etkisi: deniz ulaşımı gibi olanakların olması bölgede ticaret ve sanayinin gelişmesini sağlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.