Fotoğraflardaki doğal ortamların iklim özellikleri ile ilgili bir araştırma yapınız.

6.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen Hayatın İçinden etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Fotoğraflardaki doğal ortamların iklim özellikleri ile ilgili bir araştırma yapınız. Araştırmanızı www.mgm.gov.tr veya farklı internet sitelerinden, ansiklopedilerden yapabilirsiniz.

 1.Ekvatoral İklimin özellikleri: Ekvator çevresinde, 0° – 10° enlemleri arasında görülen iklim tipidir. Yıllık sıcaklık ortalaması değerleri 25 °C civarındadır. Yıllık ve günlük sıcaklık farkının en az olduğu iklim tipidir.  Güneş ışınlarının yıl boyunca dike yakın açıyla düşmesi sıcaklık farkının az olmasına neden olur. Konveksiyonel kökenli yağışlar görülür ve yıl boyu yağış rejimi düzenledir. Her mevsim düzenli yağış alır. Bitki örtüsünü oluşturan yağmur ormanları, bütün yıl yeşil kalan sık ve uzun boylu ağaçlardan oluşur. Su baskını, yırtıcı hayvan tehlikesinden korunmak için evler kazıklar üzerine inşa edilir. Endonezya ve Malezya’nın büyük bir bölümü ile Amazon ve Kongo Havzalarının büyük bir kesiminde Ekvatoral iklim görülür.

2.Çöl ikliminin özellikleri: Gece ile gündüz arasında sıcaklık farkları çok fazladır. Yılda birkaç kez yağış görülür. Yağışlar genellikle sağanak yağmur şeklindedir. Yıllık yağış miktarı genellikle 100mm’ den azdır. Vahaların dışındaki yerler yerleşim için uygun değildir. Doğal bitki örtüsünü kurakçıl otlar, dikenli bitkiler ve kaktüsler oluşturur. Gece ile gündüz arası sıcaklık farkının sebep olduğu fiziksel aşınma ve bunun sonucu olarak da kum oluşumu görülür. 30° enlemlerinde(Dönenceler çevresi) görülür. Çöl iklimi görülen bazı bölgelere Büyük Sahra (Kuzey Afrika), Kalahari (Güney Afrika), Arizona (Kuzey Amerika) örnek olarak verilebilir.

3.Kutup ikliminin özellikleri: Antarktika, Kuzey Kutbu çevresi ve Grönland Adası’nın iç kısımları gibi sürekli olarak karlar ve buzlarla kaplı olan kutup bölgelerinde görülür. Yıllık sıcaklık ortalaması 0 °C’nin altındadır. Yıllık sıcaklık farkı 30 °C civarındadır. Güneşlenme süresi çok uzun olsa da güneş ışınlarının yıl boyunca eğik açılarla gelmesi sebebiyle sıcaklık değeri yükselemez. Yağışlar, buharlaşma ve nem az olduğu için son derece azdır ve kar şeklinde görülür. Zemin buzlarla kaplı olduğu için bitki örtüsü yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.