Gazete veya televizyondan kutsal değerlere saygı konusunda örnek haberler araştırınız.

Yazılı ve basılı yayın organlarımız olan gazete veya televizyondan kutsal değerlere saygı konusunda örnek haberler şunlardır.

Efendimiz Hz Muhammed (sav) in Sakal-ı Şerifi’ne Ziyaret

Ramazan ayında yapılan bu saygı ziyareti camilerde, mescitlerde ve Kuran kurslarında  gerçekleştirilmektedir. Oldukça kalabalık olan insanlar kurumları alabildiğine doldurmaktadır. İnsanlar sıraya girip Onu görme şerefine ererler ya da saygı timsali öpüp başlarına sürerler. Bazense sakal-ı şerif için sergi düzenlenir. Sergiye çıkar insanlar orada onu görme mutluluğunu yaşarlar.

Hacıların Hacca Gitmeleri

Müslümanlar Kabe’yi görmek ve oradaki bütün İslami değerlere saygı göstermek ve hac ibadetini yerine getirmek ile ilgili olarak bu vazifelerini yapıyor olduklarına dair haberler zaman zaman yapılmaktadır. Daha çok Ramazan Ayında vuku bulan bu ibadet müslümanları “hacı” ünvanına sahip olmasını sağlar.

Mevlana Celaleddin-i Rumi Hazretlerini Ziyaret

Şeb-i Arus diye ifade edilen ve “düğün gecesi” anlamına gelen 17 Aralık’ı müteakiben haftada Mevlana’yı anma törenleri düzenlenir. Bu dönemlerde basın ve yayın organları bu konuda oldukça faal olarak bu törenlere ekranlara ya da gazetelere yansıtır.

Ramazan Ayı Kadir Gecesi Eyüp Sultan Ziyareti

Her ay Müslüman aleminin oruç ayı olan ayların en kıymetli Ramazan ayının da en kıymetli gecesi olan Kadir Gecesi’nde İstanbul’daki Eyüp Sultan Türbesi ziyaret edilir. Atmosferi çok başka olan bu gecede türbe adet insan seline uğrar. İnsanlar buraya girip dua etmek için kuyruk olurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.