Gazetedeki haberden hareketle duygu ve düşüncelerinizi anlatan deneme yazınız

8.sınıf Türkçe dersi için verilen Ergenekon Destanı etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Aşağıdaki gazete haberini okuyunuz. Haberden hareketle duygu ve düşüncelerinizi anlatan deneme yazınız.

Gazete haberi için deneme aşağıdaki şekilde yazılabilir:

İnsan toplumsal bir varlıktır. Bir arada yaşamak zorundadır. Birlikte yaşarken de çeşitli sorunlar ile karşılaşır.  Yaşadığımız yerde sorunlar yaşıyorsak, bu yaşadığımız sorun hepimizi etkiliyordur. Ortada bir sorun varsa çözümü de birlikte aranmalıdır. Sosyal bir düzen oluşturmak için birbirimizin desteğine ihtiyacımız vardır. İşleri tek kişinin omzuna yüklersek iş yükü artar hatta sorun çözülemez olur .Atalarımızın dediği gibi birlikten kuvvet doğar. Baş başa vermeyince taş yerinden oynamaz.

Kültürel olarak geçmişimize baktığımızda el ele vermenin en güzel örneklerini görürüz. Birlikte yaşadığı yeri cennete çeviren bizim toplumumuzdur. İmece yardımlaşma ve dayanışmadır. Tek başına üstesinden gelmesi zor olan her iş imece ile kolay hale gelir. Olmazlar olur. Yapılamazlar yapılır.

Türk toplumu imecenin en güzel örneğini Kurtuluş Savaşında göstermiştir. Tarihe birlik ve beraberliğin en güzel örneğini yazdırmışlardır.

Köylerde yapılacak bir iş varsa bir araya gelinip vakitten, zamandan, iş gücünden tasarruf sağlayarak her işin üstesinden gelmişlerdir.  Kimin yardıma ihtiyacı var onun yanında olunur iş en kısa sürede tamamlanırmış. Birlikte çalışan kişiler fikir alışverişinde de bulunarak çözüme en kısa sürede ulaşmışlardır. Köyde yapılabilecek işler için sürekli kuruluşlar beklenmiş olsaydı uzun süre kendi ihtiyaçları için başkalarını beklemek zorunda kalacaklardı. Beklemek yerine ellerinden gelenin en iyisini yapıp güçlerinin yetmediği yerde destek talep etmişlerdir.  Emek vererek yapılan her iş onlar arasındaki bağları daha da kuvvetlendirmiştir.

İmece kültürel bir miras olmasına rağmen günümüz toplumu birbirinden kopuk teknolojiye bağımlı bir toplumdur. Aynı yerde yaşayan onlarca insan yaşanılan sorunlara beraber çözüm aramak yerine birbirlerinin yaptıklarını sorun olarak görmektedirler. .Bu durumda sorunları çözülmez hale getirdi. Sadece sorundan rahatsızlık duyar olduk. Oysaki çözüm adına bir araya gelsek, omuz omuza versek hepimizi mutlu edecek sonuca çabucak ulaşmış oluruz. Bir araya gelebilen ne kadar insan varsa o kadar çok bilgi ve tecrübe vardır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.