Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kilometre Taşları metni

3.sınıf Türkçe MEB YAYINLARI dersi için verilen 2. TEMA MİLLÎ MÜCADELE VE ATATÜRK Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kilometre Taşları metni:

Sarışın bir kurda benziyordu ve mavi gözleri çakmak çakmaktı. Yürüdü uçurumun kenarına kadar eğildi, durdu. Bıraksalar ince uzun bacakları üzerinde yaylanarak ve karanlıkta akan bir yıldız gibi kayarak koca tepeden Afyon Ovası’na atlayacaktı. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK… Ali Rıza Efendi köstekli saatine baktı. Akşam olmak üzereydi. Kapalı kapının bitişiğinde müjdeli haberi beklerken kapı usulca aralandı ve ebe Hati Hanım müjdeyi verdi. Müjdeler olsun oğlum bi oğlan çocuğun oldu. Allah uzun ömürlü etsin. Annesinin yaprak misali üzerine titrediği Mustafa meraklı bir çocuktu. Kendi kendine yaptığı tamburuyla odasında saatlerce nota nota uğraşarak çok sevdiği Plevne Marşı’nı defalarca çalıp söyledi. Babasının emaneti küçük fesiyle şemsi efendi mektebinde okurken müdür bey onu odasına çağırdı. Müdürün odasına endişeyle çıkan Mustafa kara haberi aldı babası vefat etmişti. Püsküllü fesini masaya koydu ve okuldan ayrıldı dayısı Hüseyin efendinin çiftliğinde ilk düşmanıyla tanıştı kız kardeşi Makbule’yle birlikte ellerindeki sopaları sallayarak kargaları çiftlikten uzak tutmayı başardılar.

Annesi Selanik eşrafından Rakıf Bey’le evlenince manastır askeri ortaokuluna kayıt oldu. Hayatında ilk kez yalnız kalan genç yatakhane mutfağında yapmayı öğrendiği kuru fasulye ve pilavdan ömrünün sonuna kadar vazgeçmedi. Sisler içerisindeki kara harp okulları bitirdikten sonra okuldan arkadaşlarıyla sık sık Haydarpaşa Gar’ında buluşan Yüzbaşı Mustafa Kemal bir gece yarısı gözaltına alındı ve “Kızıl Zindan” denilen Bekir Ağa Tutuk Evi’nde üç gece geçirdi. İstanbul’dan uzaklaştırılarak Şam’a gönderilen genç kurmay subayın görevi sade ama çok önemliydi. Yakalanan isyancıları sorguya çekmek 27 yaşından gün almışken kurmay binbaşı olarak Trablusgarp’a atandı ve kumlu Libya toprağında Bedevilerle omuz omuza İtalyanlara karşı savaştı. Bu savaşın onda bıraktığı izse hayatında ilk kez gördüğü İtalyan zeplinleriydi.

İmparatorluk Balkanlar’dan kopmak üzereydi. Mustafa Kemal, Sofya askeri ateşkesiyken verilen büyük bir resepsiyonda Avrupai teamüllere kafa tutarak yeniçeri kıyafetiyle katıldı ve tüm diğer konuklara tüm gece boyunca yeni çerilerin hikâyelerini anlattı ve Birinci Dünya Savaşı Çanakkale Cephesi kraliyet gemileri boğazı kapatmışken 101 milletten oluşan ordu Çanakkale’ye çıkmışken Miralay Mustafa Kemal savaş tarihine geçecek şu emri verdi “Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum”.

Ordu komutanı olarak Sina Çölünde bulunan Mustafa Kemal İngiliz uçaklarından tepelerine düşen bombalardan ordusunu geriye çekerken gerçeği daha iyi anlamıştı savunulması gereken asıl kale Anadolu 1918 savaş kaybedilmişti ve Haydarpaşa’ya düşman kruvazörleri demirlemişti. Mustafa Kemal trenle cepheden geri dönmüştü. Haydarpaşa garındaki gemilere baktı ve ağzından şunlar döküldü. “Geldikleri gibi giderler”.  Harbiye Nazırı Ahmet Paşa 1919 da Mustafa Kemal’e meşakkatli (zor) bir görev verdi. Anadolu’daki kalan orduları dağıtmak. Oysa karanlığın içinde parıldayan tek gaz lambası ışığında Samsun’a çıkan askerin başka planları vardı.

Arkadaşlarıyla Samsun’dan Amasya’ya geçen Mustafa Kemal telgrafçıya emrini verdi ve kendi kaleme aldığı ş satırlar Anadolu’nun 4 köşesine ulaştı. “Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.” Çağrıya cevap çabuk geldi. Düzenlenen Erzurum ve Sivas Kongrelerinde milli mücadele kararı alındı. 1921 kışında yunan süvarileri ve Türk süvarileri İnönü savaşlarında ilk kez Eskişehir’de karşı karşıya geldi. Zafer Türklerindi. Sakarya Nehri kıyısında son bir savunma hattı oluşturuldu. Günler boyunca Yunan ve Türk sancaklarının yükseldiği bu amansız mücadeleyi kaybeden Yunan ordusu geri çekildi.

Cumhurbaşkanı seçilen Mustafa Kemal Atatürk Latin harflerini anlatmak için 1928’de Kayseri’ye gitti. Kendisi aynı zamanda Büyük Öğretmen unvanını da aldı. Ancak Atatürk’ün herkesten sakladığı büyük bir sırrı vardı. Çok hastaydı. 1937 de bir davette fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. 10 Kasım 1938 Atatürk’ün yaveri aşağıya doğru indi. Atatürk ölmüştü. Bu haber tez zamanda yayıldı. Bayrak yarıya indirildi. Okullar kapandı ve büyük önder saygıyla uğurlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.