Geçmişte yaygın olarak oynandığını bildi­ğiniz oyunları söyleyiniz.

4.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen Tarihte Türklerin Oynadığı Oyunlar sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Anlatımlarda yer alan oyunlar dışında, geçmişte yaygın olarak oynandığını bildi­ğiniz oyunları söyleyiniz.

Bu metinde anlatılan: çelik çomak, topaç cirit, güreş, Hacivat ile Karagöz ve meddah dışında Orta oyunu, Misket, Kibrit kabı, Gazoz kapağı, Bilyeli araba, Beştaş geçmişte yaygın olarak oynan oyunlardır.

Orta oyunu: doğaçlama olarak bir metine bağlı olmaksızın, ustadan çırağa intikal eden konuların tekrarlandığı açık alanda halk önünde oynan bir oyundur. Toplumsal sorunlar komedi ve eleştiri temelinde müzik ve dans eşliğinde anlatılır. Oyunun ana karakterleri Pişekar ile Kavuklu’dur.

Misket oyunu: genellikle erkekler tarafından oynanan, eldelik denilen misketle; misketlerin yan yana dizilen misketlerin vurulması, yere bir çukur kazılarak misketlerin buraya düşürülmeye çalışılması veya daire içindeki misketleri vurularak daire dışına çıkarılmaya çalışarak oynan bir oyundur.

Kibrit kabı oyunu: eskiden evlerde ocağı tutuşturmak için kullanılan kibritlerin boşalan kutularının kullanıldığı bir kart oyunudur. Aynı renk ve marka kart geldiğinde yerdeki bütün kartların alınır ve sahip olunun kart sayısı ve çeşitliliği artar.

Gazoz kapağı oyunu: gazoz şişelerinin kapaklarının yan yana dizilir, misketini belirlenen mesafeye çizilen çizgiye en yakın atan oyuncu diziye ilk olarak atış yapma hakkı elde eder. Dizinin neresinden vurulursa, oradan dizinin sonuna kadar olan gazoz kapakları o oyuncunun olur.

Bilyeli araba oyunu: sanayide kullanılan bilyeler kullanılarak çocuklar tarafından üzerine binilmek amacı ile yapılan, yokuş aşağı bir yerden veya birinin ittirmesi ile hareket eden arabadır.

Beştaş oyunu: genellikle kızlar tarafından oynanır. Misket büyüklüğündeki beş adet taş avuçtan yere bırakılır. Taşlardan bir tanesi seçilerek havaya atılır, birler, ikiler, üçler, dörtler şekilde yerdeki taşlar aynı el ile alınır ve havaya atılan taş yere düşmeden yakalanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.