Genetik mühendisliği ve biyoteknoloji arasındaki ilişki nedir?

8.sınıf Adım Adım Yayınları Fen Bilimleri Dersi 2. Ünite DNA ve Genetik Kod sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

5.Bölüm Sonu Değerlendirme Soruları (sayfa62)

1.Genetik mühendisliği ve biyoteknoloji arasındaki ilişki nedir?

Biyolojideki teknolojik uygulamalar biyoteknoloji adını alır. Biyoteknolojik uygulamaları yapan kişiler genetik mühendisleridir. Biyoteknoloji ve genetik mühendisliğinin amacı ortaktır. Amaç insanlara fayda sağlayan kaliteli ve verimli ürün sunmaktır. Genetik mühendisliği biyoteknolojik yöntemleri kullanır biyoteknoloji ürünün kullanılır hale getirilmesini sağlar.

2.Genetik mühendisliğinin uygulama alanları nelerdir?

Genetik mühendisliği gen tedavisi yapar. Hastalık yapan genleri düzeltme çalışmaları yapar. Islah çalışmaları yapar. Bitki ve hayvan ırklarının daha verimli olması için çalışır. Klonlamayı kullanarak yapay organ üretilmesini hedefler. Aşı uygulaması yaparak birçok hastalığa yakalanılmasına engel olur. Bakteriler kullanılarak bir canlıdan başka bir canlıya gen aktarımı yapar.

3.Biyoteknolojinin insanlık için yararlı ve zararlı yönlerine örnekler veriniz.

Biyoteknoloji de amaç kaliteli ürün elde etmektir. Çevre kirliliğinin önlenmesinde kullanılır. Organizmalar sayesinde göl, bataklık gibi alanlar temizlenir. Ürünlerin raf ömürlerini uzatmak için bazı ürünlerin genetiği değiştirilmiştir. Yapay organ üretimi ile nakil bekleyen kişiler şifa bulmuş, aşılar sayesinde de birçok hastalığın önüne geçilmiştir.

Su ve leke tutmayan kumaşlar yapılmıştır. Faydaları olduğu gibi zararları da vardır. İnsan vücudu doğal besin tüketimine alışkın olduğu için genetik yapıdaki besinlere karşı alerjik reaksiyon geliştirebiliyor.

Tarımda kullanılan uygulamalar bitkilerin tadında, kokusunda değişiklik yapabilmektedir. Bitkilerle beslenen canlılar bitkiyi farklı algılayıp yememektedir. Bu da besin zincirinin bozulumuna sebep oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.