Gezi yazısı yazınız. Odcu Haftası Şenlikleri

7.sınıf Türkçe dersi için verilen Odcu Haftası Şenlikleri etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Sizde bir gezi yazısı yazınız.

Peygamberler Şehri Şanlıurfa

Peygamberler şehri olarak tanınan Şanlıurfa ülkemizin Güney Doğu Anadolu bölgesinde bulunan bir kent. Güneyde Suriye ile sınırı bulunan şehrin komşu illeri Mardin, Gaziantep ve Adıyaman.  Kısa adı ile Urfa olarak bilinen şehir birinci dünya savaşı sonrası ülkemiz düşman askerleri tarafından işgal edildiğinde, kurtuluş savaşı yıllarında gösterdiği başarılardan dolayı isminin önüne Şanlı unvanı eklenerek yeni ismi Şanlıurfa olmuş. İngilizler ve Fransızlar tarafından işgal edilen kent Urfa halkının göstermiş olduğu kahramanlıklar ile düşman işgalinden kurtarılmış. Türkiye’nin en kalabalık dokuzuncu kenti olan Şanlıurfa’nın on üç ilçesi bulunmakta. Kentteki nüfus artışı sonrası Şanlıurfa, Büyükşehir belediyesi oldu.

Tarih boyunca farklı medeniyetlerin yerleşim yeri olan şehrin geçmişi cilalı taş devrine kadar uzanır. MÖ 1100 yıllarında kullanılan Göbeklitepe Höyüğü bilenen en eski mabet olarak kabul edilmektedir. Tevrat’ta, İncil’de ve Kur-an’da adı geçen İbrahim Peygamberin doğum yeri Şanlıurfa olarak kabul edilir. Hz. İbrahim anısına yaptırılan cami turistlerin uğrak yerlerindendir. Kent merkezinde bulunan Balıklıgöl, Hz. İbrahim’in ateşe atıldığında düştüğü yer olarak kabul edilir. Bu gölde yaşayan kutsal balıklar ve çevresi şehrin en turistik mekanıdır. Ayrıca Hz. Eyüp Peygamberin de doğum yerinin bu şehir olduğu kabul edilmektedir.  Kentin diğer ziyaretçi çeken mekanları, Selahattin Eyyubi döneminde kiliseden camiye dönüştürülen cami ve şehir merkezindeki en eski cami olan Ulucami’dir. Tarihte ilk olarak sinagog olarak yapılmış ardından kiliseye dönüştürülmüş son olarak ta Nurettin Zengi tarafından camiye dönüştürülen yapı Ulucami olarak ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken yerler arasında.

Şanlıurfa başta tekstil fabrikaları olmak üzere birçok fabrikaya ev sahipliği yapan ekonomisi oldukça canlı bir kent. Harran ovası verimli topraklarıyla bölge tarımının gelişmesinde önemli bir yere sahip. Bölgedeki sulama olanaklarının artması ile son yıllarda mısır yetiştiriciliğine de başlayan kent, fıstık, pamuk, mercimek ve buğday tarımında önemli bir yere sahip. Küçükbaş havancılığın ön planda olduğu şehir Siverek peyniri ile ün yapmıştır. Oldukça zengin bir mutfağa sahip olan şehir, ülkemizin her köşesinde karşılaşılan urfa kebabının ana vatanıdır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.