Gezip gördüğünüz bir yer hakkındaki duygu ve düşüncelerinizi yazınız

6.sınıf Türkçe dersi için verilen Kırkikindiler etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Gezip gördüğünüz bir yer hakkındaki duygu ve düşüncelerinizi yazınız.

Pamukkale’yi ilk olarak babamla beraber kaymakamlığa gittiğimizde, duvarda asılı duran, ülkemizi tanıtan bir posterde görmüştüm. Bir tepenin etelerinde, basamaklar halinde, irili ufaklı onlarca havuzcuk vardı. Bu posterde garip olan şey tepenin bembeyaz bir pamuk yumağını andırmasıydı. Sanırım adı da buradan geliyordur, Pamukkale.  Küçük havuzların içinde ve beyazlıkların üzerinde insanlar, ayakkabılarını ellerine almış geziyorlardı. Gerçekten de çok güzel görünüyordu.

Geçen yaz tatilinde ailecek teyzemin kızının düğünü için Denizli’ye gittik. Düğün bitmiş geriye dönüş muhabbetleri yapılmaya başlamıştı. Oraya kadar gitmişken Pamukkale’ye gitmeden olmaz dedi babam. Zaten merkeze de çok yakınmış. Kısa bir yolculuğun ardından Pamukkale’ye vardık. Burası ayrıca sıcak yer altı suları ve kaplıcaları ile ünlü bir yermiş. Girişte bizi karşılayan bilgilendirme tabelasında travertenlerin nasıl oluştuğu anlatılıyordu. Bölgeden çıkan termal sıcak su geçtikleri yerlerdeki kalsiyumu eriterek taşıdıkları ve bu kalsiyumun, tabakalar halinde akış güzergahında bulunan kayalıkların üzerinde çökelmesi sonucu travertenlerin oluştuğu anlatılıyordu. Zaman içerisinde termal sıcak sudan geriye kalan çökeltiler, bu muhteşem güzelliği ortaya çıkarmış. Unesco’ya yapılan başvuru neticesinde bu doğa harikası Dünya Miras Listesi’ne girmeye hak kazanmış. Bölgede oluşan travertenler ve sıcak su kaynağı sunduğu manzaranın yanında deri hastalıkları, romatizma ve solunum sorunları gibi bir çok hastalığa iyi geliyormuş. Bölgede bir çok termal otel hem bu hastalıların tedavisi hem de bölgenin doğal güzelliği ve tanıtımı için çeşitli tanıtım çalışmaları yapıyormuş.

Burayı gezerken duvardaki posterde gördüğüm gibi bizde travertenlerin üzerinde yürümek istedik. Fakat artık buna izin verilmiyormuş. Daha önceleri gelen ziyaretçilerin verdikler zararlar nedeniyle böyle bir karar alınmış. Sadece çok ufak bir alanda gezinti yapma fırsatı bulabildik. Pamukları andıran yüzeyin üzerinden akan suyun ılık olması bizleri gerçekten de çok şaşırttı. İnsanoğlunun etkisi olmadan doğanın böyle bir manzara oluşturduğunu görmek gerçekten de çok etkileyiciydi. Beyaz rengin içimizde oluşturduğu huzur ve yavaş yavaş buharlaşarak havaya karışan suyun bu hali hepimizi etkilemişti. Bizlerin doğaya sahip çıkmasının ve onu korumasının ne kadar önemli olduğunu Pamukkale’yi gezerken çok daha iyi anlamıştık.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.