Gitmek istediğiniz okul gezisine katılmanıza izin vermeyen anne-babanızı ikna etmek için duygu ve düşüncelerinizi ifade eden kısa bir konuşma

8.sınıf Türkçe dersi için verilen Dokuzuncu Hariciye Koğuşu etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Gitmek istediğiniz okul gezisine katılmanıza izin vermeyen anne-babanızı ikna etmek için duygu ve düşüncelerinizi ifade eden kısa bir konuşma hazırlayınız.

Anne ve babalar bu gibi durumlarda genellikle çocuklarının gezide neler yapacaklarını bilmedikleri, henüz yeterince büyüdüğünü kabul etmedikleri için onları koruma duygusu ile izin veremeyeceklerini söylerler. Bu nedenle bu konulardaki ailenizin kafasındaki soru işaretlerini giderici bir konuşma yapmanız gerekir.

Okul gezisine katılmak için konuşma metni aşağıdaki şekilde hazırlanabilir.

Canım annen okulumuzdaki çevre ve spor kulübü, bu hafta sonu için bir gezi planlaması yaptı. Katılmak isteyen arkadaşlarımızın ailelerinden izin aldıklarını gösteren bir bilgi notu getirmelerini istediler. Bizde sınıf olarak bu geziye katılmak istiyoruz, tabii ki seninde iznin olursa. Bu geziye katılmayı gerçekten çok istiyorum. Beden eğitimi öğretmenimiz de bizimler gelecekmiş. Sabah otobüsler okulumuzdan hareket edecek. Gideceğimiz yerde önce bir saatlik doğa yürüyüşü yapacağız. Daha sonra öğlen piknik yapacağımız alanın olduğu bölgeye gideceğiz. Öğretmeniz yanımıza almamız gereken malzemeler için bizlere birer liste verdi. Sizinde gideceğimiz yer hakkında bilgi sahibi olmanız için bu tanıtım broşürünü gönderdi.

Gezide arkadaşlarımızla hep birlikte çok güzel vakit geçireceğiz. Onlarla kaynaşmamızı da vesile olacak bu gezi. Hem artık ben yeterince büyüdüm, benim için endişelenmenizi gerektiren bir durumda olmayacak. Öğretmenimiz bizimle beraber olacak. Bu gezide doğal yaşamı, ağaçları, doğada yaşayan kuşları, sincapları yakından görme fırsatı bulacağız. Öğretmenimiz öğlen piknik sonrası bizim için çeşitli etkinlikler hazırlayacak, eminim herkes çok eğlenecek. Bende arkadaşlarımdan ayrılmak istemiyorum. Belki de lise hayatımızda onlarla ayrı okullarda olacağız. Bu gezi benim ve arkadaşlarım için çok güzel bir anı olacak. İleride yaptığımız doğa yürüyüşünün ve ağaçların güzelliklerini, piknikte yediğimiz yemekleri, oynadığımız oyunların neşesini konuşacak o günleri hatırlayacağız. Bu yüzden ben bu geziye gitmeyi gerçekten çok istiyorum. Hem cep telefonum yanımda olacağı için bana istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Zaten beden eğitimi öğretmenimizin de sizde telefonu var onunla da konuşabilirsiniz. Beni ne kadar çok sevdiğinizi çok iyi biliyorum. Bende sizi çok seviyorum izin verdiğiniz için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.