Gökyüzü ve yıldızlarla ilgili bir hikaye kurgulayarak yazınız.

7.sınıf Türkçe dersi için verilen Kutup Yıldızı etkinlik sorularından  birisi. Soru şu şekilde:

  • Gökyüzü ve yıldızlarla ilgili bir hikaye kurgulayarak yazınız.

YILDIZLAR BİR FENER

Hasan 4. Sınıfa gidiyordu. Bu seneki yaz tatilinde annesinin köyüne gideceklerdi. Hasan hiç köy görmemişti. Okulda okuduğu Türkçe metinlerden az çok bi şeyler biliyordu. Şehrin gürültü ve kirliliğinden uzak doğal güzelliği olan yerlerdi köyler. Acaba onların köyü de öylemiydi.

Hasan her gün annesine köy hakkında sorular sorarak merakını gidermeye çalışsa da görmeden merakı bitmeyecekti.

Nihayet okullar kapanmış yaz tatili gelmişti. Hasan , annesi ve kardeşi köye gitmek için hazırlandılar. Babası çalıştığı için evde kalacaktı. Hazırlıklarını tamamladılar. Ertesi gün babası onları otobüse bindirip köye uğurladı. Uzun bir yolculuğun ardından köye geldiler. Hasan meraklı gözlerle etrafı incelemeye başlamıştı bile. Orda onları teyzesi ve kuzeni karşılamıştı. Eve gelip eşyalarını bıraktıktan sonra Hasan kuzeni ile köyde dolaşmaya çıktılar. Gördüklerini tek tek kuzenine sordu. Her şey ne kadar farklı idi kendi yaşadıkları şehirden.  Eve gelip yemeklerini yedikten sonra onların evin çatısında yattığını duyunca şaşkınlığını saklayamamıştı. Bi yandan da korkmuştu karanlıkta uyuyamazdı çünkü. Yatma vakti geldiğinde evin çatısına yataklar hazırlandı. Çatıya çıkıp yatağına uzandığında gökyüzünde parıl parıl parlayan yıldızların etrafı aydınlattığını görünce çok mutlu olmuş. Yıldızlar adeta bir fener görevi görüyormuş . Yıldızların parlak cisimler olduğunu bildiği halde şehrin ışıklarından hiç bu kadar parlak olduklarını fark etmemişti. Her biri gökyüzüne asılmış bir fener misali parlıyor onların o ışıltısı gökyüzünü seyrine doyulmaz yapmıştı. Uzun süre gökyüzünün ihtişamını izledi. İzlerken kayan bir yıldızı görünce yıldız kayıyor diye haykırmadan edemedi. Köyde kaldıkları sürece gökyüzünü seyrederek uykuya daldı. Köyde birçok anısı oldu babasına ve arkadaşlarına anlatacağı. Tabi onu en çok etkileyen de gökyüzünün ihtişamı idi.

Eve döndüklerinde babasına ilk anlattığı gökyüzündeki yıldızların parlaklığı ve kayan yıldızlar oldu. Babası Hasan’ın gökyüzüne bu kadar ilgi duyduğunu fark edince onu gözlem evine götürdü. Gözlem evinde teleskop ile yıldızları inceledi. Artık Hasan’ın en büyük ilgi alanı olmuştu, gökyüzü ve yıldızlar.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.