Görele Kırsalında Kemençeli Ekin İmeceleri metinden hareketle bir deneme yazınız

8.sınıf Türkçe dersi için verilen İmece etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Görele Kırsalında Kemençeli Ekin İmeceleri metinden hareketle bir deneme yazınız.

Çilelidir köy yaşamı,  zordur. İş yükü ağırdır, emek ister, dayanışma ister. Ama el ele verilirse nice zahmetlerin altından kalkılır. Gönül köprüleri kurulur bireyden bireye. İmecedir,  Anadolu’yu Anadolu yapan. Bir elin nesi var iki elin sesi var atasözünün en güzel yansımasıdır köy imeceleri. Birlik ve beraberlikten kuvvet doğarın göstergesidir.

Kırsalda yapılacak bir iş varsa hep bir araya gelinip vakitten, zamandan, iş gücünden tasarruf sağlayarak her işin üstesinden gelmenin mutluluğu ile gülümser yüzler. Yardıma ihtiyacı olanın yanında olunur iş en kısa sürede tamamlanır el birliği ile.  Emek vererek yapılan her iş onlar arasındaki bağları daha da kuvvetlendirir, birbirine kenetler ellerini. Yapılan bir iştir belki, paylaşılan bir tas çorba ya da acizane bir fikir, ışık tutar tüm gönüllere.

İmece kültürel bir miras olmasına rağmen günümüz toplumu birbirinden habersiz,  yalnız bir toplumdur.  Yardımlaşmak yoktur bilinçlerde. Halbuki toplum olmanın en büyük gereğidir ortak paydada buluşmak. Yalnızlık yoktur insanın doğasında. Çıkmaza sokar kişiyi her yalnız hissettiğinde. Aynı yerde yaşayan onlarca, yüzlerce insan tek başına göğüslemek zorundadır hayatın yükünü. Kimi zaman bu yük altında ezilip kalırken kimi zamanda sorumluluk başkalarının üzerine yıkılarak kurtulmaya çalışılır zahmetten. Oysa bir araya gelinerek yapılıverse işler yoktur altından kalkılamayacak işler onlarda görecek. Her şeyden önce gönüller yaklaşacak birbirine hiç ayrılmamacasına. Komşuluklar pekişecek destek oldukça birbirine. Yardımı başkalarından beklemek yerine önce biz adım atarsak, çekinmeden yardım eli uzatırsak daha sağduyulu ve hoşgörülü bir toplum olmaya devam ederiz. Başkalarından uzaklaşan, yalnızca kendine güvenen insanlardan oluşan bir toplum huzursuzdur ve yok olmaya mahkumdur. Yardımlaşmak kişinin gücünden, birikiminden, tecrübesinden hiç bir şey kaybettirmez aksine daha güçlü kılar kişiyi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.