Görme, duyma, koku alma, tatma ve dokunma duyuları ile ilgili yazı yazınız.

5.sınıf Türkçe dersi için verilen Sarımsak Soslu Makarna etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Görme, duyma, koku alma, tatma ve dokunma duyularına ait verilerden yararlanarak bir bilgilendirici metin yazınız.

İnsanoğlu beş duyusu ile çevresindeki dünyanın farkına varır. Bunlar görme, işitme, dokunma, koku ve tat alma duyularıdır. Duyularımız sadece çevremiz farkına varmamızı sağlamaz aynı zamanda beyinde bu duyularla ilgili yaşamış olduğumuz durumları ve hatıraları da canlandırır. Yediğimiz dondurmadaki limon tadı bize geçmişteki bir hatıramızı hatırlatabilir. Ayrıca hoşumuza giden bir şey yediğimiz zaman, dildeki tat alma ve burundaki koku alma duyuları tarafından algılanıp beyne iletilen yiyeceğin tadı zevk duygusu yaratır ve bu haz kendimizi mutlu hissetmemize neden olur. Duyu organlarımızdan gelen duyumlar, tatları ve kokuları tanımamıza imkân veren, beyindeki “insula” denen merkeze iletilir. Örneğin dilimizin üzerinde bulunan tat almaya yarayan tat tomurcuklarından alınan duyumlar beyne iletilir ve böylece farklı tatları ayırt edebiliriz. Tat ve koku alma duyuları birbirine sıkı sıkıya bağlı iki duyulardır. Beyin, hem dilimizin üstündeki tat tomurcukları hem de burun deliğindeki koku alıcıları tarafından uyarılır. Bu duyulardan biri bile tam olarak çalışmazsa yediğimiz yiyeceklerin tadını tam olarak anlamayız. Bu nedenle nezle olduğumuzda, ya da burnumuz tıkandığında koku alam duyumuzu tam olarak kullanamadığımız için yiyeceklerin tadını tam olarak anlayamaz ve ağımın tadı yok deriz.

“Görme, duyma, koku alma, tatma ve dokunma duyuları ile ilgili yazı yazınız.” için 18 yanıt

  1. TAT ALMAK ve
    TAT ALMAMAK
    İnsan tat da alır . Hem belki de tat alma duyusu olmasa biz ne yapardık? Bence tat alma duygusu olmasa biz baklava da yesek, masa da yesek yine aynı tat alırdık. Yani ben demek istiyorum ki tat alma duygusu hepimiz için çok iyi . Siz de bir düşünün. Tat alma duygusu olmasa nasıl olurdu?

  2. Bu yazdığımı beğenmeyebilirsiniz ama ben yine de yazmak istedim ama siz yine de yazmaya da bilirsiniz.

  3. insanda 5 duyu organı vardır. göz bütün insanlarda ve canlılarda görme organıdır. kulak insanlarda ve diğer canlılarda görme organıdır. kulak insanlarda ve diğer canlılarda duyma görevini üstlenen organdır. insanda kulak 3 bölümden meydana gelir. diş kulak orta kulak ve iç kulaktır burun organı insanlarda ve canlılarda nefes ve koku almaya yarayan organdır el dokunma duyusudur sıcağı soğuğu serti yumuşağı yani her şeyi el ile anlarız dil bütün canlılarda tat almaya yarayan organdır dil yardımıyla konuşmada gerçekleşir 🙂 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.