Görsellerin yan taraflarına bu kuralların toplum hayatı için önemini yazınız.

5.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen Toplumsal Kurallar sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Görsellerin yan taraflarına bu kuralların toplum hayatı için önemini yazınız.

“Sigaranın kokusu ve dumanı varsa zehiri de var… Başkasının zehirini solumayın!”: Sigara içinler kendi sağlıklarına zarar verdikleri gibi çıkardıkları duman ile çevrelerinde bulunan, bu dumanı solumak zorunda kalan insanların sağlıklarına da zarar vermektedirler. Sigara dumanını soluyan kişiler pasif içici olarak adlandırılmakta ve sigaranın zararlı etkilerine maruz kalmaktadır. Bunun için çevremizde sigara içilmesine, özellikle kapalı alanlarda, izin vermemeliyiz.

Bisiklet yolu: Bisiklet kullanıcıların kullanımı için ayrılmış bu özel yollar ile trafikte, sokak aralarından yaşanan kazların önüne geçilmektedir.  Bisiklet yolları sadece bisiklet kullananlar tarafından kullanılmalı, buralarda araç trafiğine izin verilmemelidir. Kişilerin gerek spor yapmak, gerekse eğlenmek için rahatça bisiklet kullanma haklarına saygı gösterilmelidir.

Trafik kuralları: Trafiğin daha hızlı akması, trafik kazalarının olmaması için bu kuralara uymak her bireyin sorumluluğudur. Trafik kuralları ile sürücüler yayaların ve diğer sürücülerin haklarına saygı gösterirler. Toplum düzeni ve huzuru korunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.