“Güle Rakip mi Geliyor” haberinde aktarılan olay ve bilgileri sıraya koyarak anlatınız.

8.sınıf Türkçe dersi için verilen Güney İlleri etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • “Güle Rakip mi Geliyor” haberinde aktarılan olay ve bilgileri sıraya koyarak anlatınız.

Robertet Gül Yağı Genel Müdürü, Isparta’da gül yağı kadar değerli olan zambak yağı üretimine başlayacaklarını açıkladı. Dünyadaki gül yağı üretimin %65’ini karşılayan Isparta’da oluşturacakları zambak bahçelerinden elde edilecek yağlar parfüm ve kozmetik sektöründe kullanılmak üzere ihraç edilecek. Zambak yetiştiriciliği için dört yıl önce Fransa’dan zambak kökü ihraç ettiklerini, bu güne kadar 200 dekarlık bir alanda ekim yaptıklarını ve bu yıl ilk hasadın yapılacağını belirten N.Yılmaz yaklaşık 15 ton zambak elde edileceğini söyledi. Amaçlarının gülden sonra onun kadar değerli olan bir ürünün Isparta’ya kazandırmak olduğunu, üç köye zambak tohumu dağıttıkları ve daha geniş alanlarda ekim yapacaklarını belirtti. Yılmaz, üretimleri için zambak tohumlarının yeterli gelmediğini, Çin ve Fas’tan zambak kökü ithal ettiklerini belirti. Hasadı yapılan zambaklar kurutulduktan sonra yağı çıkarılıyor diyen Yılmaz, tesislerinde gülyağı, lavanta gibi 35 farklı ürününün kokusunu çıkarttıklarını söyledi.

  • Bu haberde kullanılan düşünceyi geliştirme yollarını örnekler vererek yazınız. “Güle Rakip mi Geliyor” haberindeki düşünceyi geliştirme yolları:

Sayısal Verilerden Yararlanma: Dünyada gül yağı üretiminin %65’ine tek başına karşılayan Isparta…

Tanımlama: Zambak yağı ağırlıklı olarak parfümeride kullanılıyor. Çok keskin bir kokusu olduğu için vazgeçilmez kokulardan biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.