Gümüş Tüylü Martı öyküyü kendi istediğiniz sonuca göre tamamlayınız.

4.sınıf Türkçe dersi için verilen Gümüş Tüylü Martı etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Okuduğunuz öyküyü kendi istediğiniz sonuca göre tamamlayınız. Gümüş Tüylü Martı metnini kendiniz tamamlayınız.

Kanatları onu daha ileri götürmeyi reddetti. Gözlerini zorlukla açabildi. Üzerinde bulunduğu kule bir Kızıl Kum deniz feneri kulesiydi. Kulenin altındaki rüzgârgülünün çıkardığı sesler sanki ona bir şeyler anlatıyordu. Tüylerinde hissettiği sıcaklığının fenerin ışından kaynaklandığını anlaması çok uzun sürmedi. Deniz fenerinin ışığı gerçekten de çok güçlüydü. Gözlerini kapatmaya karar verdi.

Bir süre sonra fenerin içinden ayak seslerine uyandı. Bu fenerdeki bekçi olmalıydı. Bekçinin fenerin ışında çaresizce yatan martıyı görmesi çok uzun sürmedi. Bekçi “Yine şu tankerler” diyerek martıya doğru yöneldi…

Martı parlayan gözleriyle bir tüylerine bakıyor, bir bekçinin gülümseyen yüzüne bakıyordu. Kantlarını sanki daha önce hiç çırpmadığı kadar güçlü çırptı ve tekrar gökyüzündeydi. Ufuktaki renkli ışıklara takıldı gözü. Bu gemileri tanıyordu. Tankerin etrafını çeviren sahil güvenlik botlarının denizi kirleten tankeri yakalamalarının mutluluğu ile Kızıl Kum fenerinin üstünde bir teşekkür uçuğu daha yaptı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir