“Güneş girmeyen eve doktor girer” ile ilgili drama metni yazınız.

5.sınıf Türkçe dersi için verilen 7. Tema Sağlık Spor, Bilinçsiz İlaç Kullanımı (Dinleme/İzleme Metni) etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Öğretmeninizin yönlendirmesiyle 4-5 kişilik gruplar oluşturunuz. Grubunuzla birlikte aşağıdaki atasözlerinden birini seçiniz ve seçtiğiniz atasözünden hareketle bir drama metni yazınız. Yazdığınız metni grubunuzla birlikte sınıfınızda canlandırınız.

Güneş girmeyen eve doktor girer. / Sağlıktan büyük zenginlik yoktur. / Her işin başı sağlık. / Can boğazdan gelir.

Drama Planımız : “Güneş girmeyen eve doktor girer. “Atasözünün anlamı: Ev, güneş almalıdır. Güneş, vücudu güçlendirir, birçok mikrobu öldürür, birçok hastalığa iyi gelir. Güneşsiz evde hastalık eksik olmaz.

Kahramanlar ve Özellikleri: Emrecan, annesi Dilek Hanım, Doktor Fikret Bey

Yer: Emircan’ların evi

Zaman: Bir yaz ayı

Olay: Emircan’ın bilgisayar oyunlarını çok sevdiği ve camdan gelen ışığın monitörü net görmesini engellediği için sürekli olarak odasının perdesini kapalı tutması ve sonunda hasta olması.

Okulda başarılı bir sene geçiren Emircan yaz tatilinde yeni çıkan bir oyunu almış ve bütün gün bu bilgisayar oyununu oyunu oynamaktadır.

Annesi Dilek hanım oğlunun okul başarısında memnundur, ancak onun vaktinin tamamını bilgisayar başında geçirmesinden rahatsız olmaktadır.

Dilek hanım her sabah odaya güneş girmesi için Emircan’ın odasının perdesini açmakta ancak Emircan bilgisayar monitörü güneş ışığı ile parladığı için tekrar perdeyi kapatmaktadır.

Dilek hanım odaya güneş girmesi gerektiğini, güneşin vücudu geliştirdiğini, mikropları öldürdüğünü ve birçok hastalığa iyi geldiğini söylese de Emircan annesini bir türlü dinlemez.

Emircan, Annesinin oğlum bak hasta olacaksın uyarılarına; yaz ayında hasta mı olunurmuş diye karşılık verir.

Bir sabah Emircan, kendini çok halsiz hissettiği, bütün eklemlerinin ağrıdığı şikâyeti ile annesinin yanına gelir, ateşi de bir hayli yüksektir.

Annesi hemen Emircan’ı alıp doktor Fikret Bey’e götürür. Doktor, Emircan’ın çok hasta olduğunu, en az bir hafta yatak istirahati yapması gerektiğini söyler.

Doktor Fikret bey, Emircan’ın oyun oynarken bilgisayar başından çok fazla hareketsiz kaldığını, oyun oynarken öğünleri unuttuğu için yeterince iyi beslenmediğini, en önemlisi de odanın perdesini sürekli kapalı tuttuğu için güneşten faydalanamadığını, güneşin mikropları öldüremediğini bunun sonucu olarak da vücudunun güçsüz düşüp hastalandığını anlatır.

İki hafta sonra doktor kontrolüne giden Emircan artık kendisini çok daha iyi hissetmektedir.

Fikret Bey’in “Emircan sanırım artık hayatında bazı şeyleri değiştirmişsin, artık perden hep açık duruyormuş, artık oyun oynamayı bırakmışsın sanrım” sorusuna, Emircan “yok Fikret sadece bilgisayarın yerini değiştirdim artık monitöre güneş gelmiyor diye gülümseyerek cevap verir ve yine oyun oynuyorum ama eskisi kadar çok değil, perdem de hep açık duruyor.” der.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.