Günlük hayatımızda kullandığımız araç gereçler ve yaşamımızı kolaylaştıran bilimsel gelişmeler

  • Günlük hayatımızda kullandığımız araç gereçler ve yaşamımızı kolaylaştıran bilimsel gelişmeler nasıl ortaya çıkmış olabilir?

Kullandığımız araç ve gereçler insanların karşılaştıkları sorunlar ve sıkıntıları çözmek için ihtiyaçlar doğrultusunda ortaya çıkmıştır. Bilim insanları yaptıkları çalışma ve gözlemleri yazıya dökmüşler, yaptıkları gelişmeleri bilim dünyası ile paylaşmışlar ve gelen kuşaklar bu çalışmaları hep daha ileriye götürerek günümüzdeki gelişmelerin yaşanması sağlanmıştır. Bazen karşılaşılan bir sorunun çözümü, bazen nasıl daha kolay yapabilirim düşüncesi, bazen de hayal gücü ile neden olmasın düşüncesi ile yapılan çalışmalar sonucu günümüzdeki bilimsel gelişmeler, bilim insanların uzun süren kararlı çalışmaları sonucu ortaya çıkmıştır.

Bilgisayarın icadı:

1941 senesinde Berlin Kondrad Zuse tarafından icat edilmiştir. Bu bilgisayar elektron lambalarından meydana gelmekteydi. 1946 yılında daha yüksek işlem yapabilen tam elektronik, sayısal ilk bilgisayarı imal ettiler. 30 ton ağırlığında bir makine idi. 50 yıl içinde sürekli gelişim gösteren bilgisayar  1980’lerde mikro işlemcilerin icat edilmesi ile seri üretimi yapıldı.

Ampul ün icadı:

1879’da Edison bir elektrik ampulü icat etti. Kömürleştirilmiş iplikten Flamanlarla deneyler yaptıktan sonra karbonlaştırılmış kağıt flaman kullanmaya karar verdi. 1880’de evde güvenle kullanılabilecek ampuller üretti.  1878 yılında  İngiliz bilim adamı  Joseph Wilson Swan da bir elektrik ampulü icat etmiştir. Ampul camdan ve içinde kömürleştirilmiş bir flaman bulunuyordu. Swan, ampulün içindeki havayı boşalttı .Havayı boşaltmasının sebebi havasız ortamda flaman yanıp tükenmiyordu. Bu iki bilim adamı bir araya gelerek  Edison ve Swan Elektrikli Aydınlatma Şirketi’ni kurdular.

1883’de  ısıtılmış bir filamanın moleküler boşlukta elektron yayınlamasını buldular. Bu durum sıcak katotlu tüplerin temelini oluşturdu. Daha sonra Akkor lambanın üretimini geliştirmeyi başardılar ve ampul halk arasında yaygınlaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir