Günlük hayatınızdan ve yaşadığınız çevrede meydana gelen bir olaydan hareketle doğa ve evren temasıyla ilgili bir haber metni hazırlayınız.

8.sınıf Hayat Boyu Öğrenme Yayıncılık Türkçe Dersi 1.Ünite Doğa ve Evren Ünitesi ödev sorularından birisi

  • Günlük hayatınızdan ve yaşadığınız çevrede meydana gelen bir olaydan hareketle doğa ve evren temasıyla ilgili bir haber metni hazırlayınız.

Haber başlığı

Sele teslim olduk

Haberin giriş bölümü:  Kısa süreli sağanaklar ciddi hasara yol açtı. Evleri su bastı, işyerlerini su bastı, arabalar su altında kaldı. Milyonlarca lira zarar var.

Haberin gövde bölümü: Dere yataklarındaki yapılaşma, dere yataklarının daraltılıp, kapatılması, su akışına engel olan birçok durum maalesef selden zararı kaçınılmaz hale getiriyor. Evet doğal çevre düzeninin bozulması, iklimlerde değişiklik doğal afetleri beraberinde getiriyor. Çevrenin bozulmasında etken olsak da afetlere engel olamıyoruz ancak bizlere olan etkilerinden korunabiliriz. Maalesef afetler eşyalara yollara zarar vermekle de kalmıyor kimi zaman can kayıplarına da sebep oluyor. Sel tehlikesi olan alanlara teraslama ve ağaçlandırma yapılmalıdır. Çukur alanlara bina yapılmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.