Günlük yaşamdan dostluk ve kardeşliği ifade eden söz ve davranışlara örnekler bularak defterinize yazınız.

Dinimiz dostluk ve kardeşlik dinidir.hep sevgi, saygı, hoşgörü, anlayış, dosluğu ve kardeşliği öğütler insanlara. Bizler de İslamiyet üzerine yaşamaya çalışan Müslüman kişiler olarak ahlakımızı ve huylarımızı bu hasletler çerçevesinde geliştirmeye çalışmalıyız. Peki bunu nasıl yapacağız? Kendimizi ve ahlakımızı bu şekilde ve bu doğrultuda nasıl geliştireceğiz işte cevapları.

Günlük yaşamdan dostluk ve kardeşliği ifade eden söz ve davranışlar

 1. İçinde dostluk ve kardeşliği konu edinen hikayeler okumayla işe başlanmalı. Ancak günlük hayattaki davranışlarımızı bu doğrultuda düzeltip geliştirebiliriz.
 2. En basit ve ilk yapılması gereken arkadaşlarımıza güler yüz göstermektir. Efendimiz Hz Muhammed’in tavsiyesi ile gülümseme bir sadakadır. Tebessüm bütün kapıları açar. Sevgi, ilgi ve anlayışın yüzdeki belirtisidir.
 3. Evimize, okulda sınıfımıza, herhangi başka bir yere girerken günaydın, iyi günler, iyi akşamlar, iyi geceler, iyi dersler, başarılar gibi iyi dilekler hep dostluk ve kardeşliğin göstergesidir.
 4. Dostluk ve kardeşlik deyince hiç şüphe yok ki ilk akla gelen paylaşımdır. Yediklerimizi, içtiklerimizi, kulladığımız bir silgi ya da kalemimizi, sınıfımızda sıramızı arkadaşlarımızla paylaşmak hep dostluk ve kardeşliğin birer örneğidir.
 5. Derslerimizde birbirimize yardımcı olmak başka bir örnektir. Bu konuya “bildiğini arkadaşınla ya da bir bilmeyenler paylaş” düşüncesiyle yaklaşmak dostluk ve kardeşliğin başka bir örneğidir.
 6. Karşılıklı olarak arkadaşların birbirlerinin sorunlarını dinlemesi ve bu konuda arkadaşa yardımcı olmak ve bu uğurda yol gösterici olabilmek dostluk ve kardeşliğin gerekliliklerindendir.
 7. Dostluk ve kardeşlikte kesinlikle dedikodunun yeri yoktur. Dost ve kardeş olan böyle şeyler yapmazlar.


 8. Herhangi zorlanılan farklı bir konuda arkadaşa yardımcı olmak. Bu, çanta, defter, kitap ya da bir resim dosyası taşımak olabilir, bundan başka yol arkadaşlığı yapmak olabilir. Okul yolunda birbirini yalnız bırakmamak.
 9. Teneffüs aralarını muhabbetle geçirmek, kavga etmeden anlaşabilmek.
 10. Birbirinin eksiğini araştırmamak, hatta bir yanlış veya hata görüldüğünde bunu görmezden gelmek ya da açığa çıkarmamak yine dostluk ve kardeşliğe örnektir.
 11. İnsanlar dotum ve kardeşim dediği kimseleri topluluk önünde utandırmazlar. Mümkün mertebe açıklarını kapatırlar. Dostlar bu hassasiyetle hareket ederler.

“Günlük yaşamdan dostluk ve kardeşliği ifade eden söz ve davranışlara örnekler bularak defterinize yazınız.” için 5 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.