Günlük yaşamınızda hayatınızı kolaylaştıran alet, eşya ya da bir makine belirleyiniz. Belirlediğiniz ürünün neden ve nasıl tasarlandığını araştırınız.

6.sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilgisi Dersi 7.Ünite Elektriğin İletimi Ünitesi ödev sorularından birisi

  • Günlük yaşamınızda hayatınızı kolaylaştıran alet, eşya ya da bir makine belirleyiniz. Belirlediğiniz ürünün neden ve nasıl tasarlandığını araştırınız.

Bulaşık makinesi: kirli olan tabak, bardak, kaşık, çatal, tencere gibi malzemelerin temizlenmesi için tasarlanmıştır. Bulaşık makinesi kullanımı su ve zaman tasarrufu sağlar. Kısa sürede mutfağın temizlenmesine yardımcı olurken kendimiz yıkadığımızda kullanacağımız sudan daha az su kullanarak da su tasarrufu sağlar. Josephine Cochran 1886 yılında icat edilmiştir. Döner fıskiyeden ve makine içinde yer alan bir adet sabunluktan oluşmaktaydı. Fıskiyesi elle döndürülen bu makine temizlik açısından yeterli olmamıştır. Daha sonraki aşamada tel raflara dizilen bulaşıklara su ve deterjan püskürtülüyordu. Bulaşıklar yıkanınca emici valfler tarafından çekiliyordu. Bu ürün kısa zamanda popüler olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.