Haberdeki kişilerin olaylara katılmaları nasıl olmuştur?

7.sınıf Sosyal Bilgiler MEB dersi için verilen Vatandaşın Sesi sorularından birisi. Soru şu şekilde:

Aşağıya toplumsal yaşam katılan, haklarını bilen, kendilerini etkileyen durumlara müdahale eden vatandaşların haberlerini inceleyerek soruları cevaplayınız.

  • Haberdeki kişilerin olaylara katılmaları nasıl olmuştur? Aynı olaya başka katılma yolları olabilir miydi?

Ali Fındıklı, belediye seçimlerinde en yetenekli gördüğü kişiye oy vermiştir. İsterse kendisi de seçilme hakkını kullanarak aday olabilir, seçimlere katılabilirdi.

Canan Sarıova, sokaklarına eski adının tekrar verilmesi için arkadaşları ile beraber dilekçe hakkını kullanmıştır. İsterse Kamuoyu oluşturmak için imza kampanyası başlatabilir, basın açıklaması yapabilir veya protesto eylemi yaparak taleplerini kamuoyu oluşturarak duyurabilirdi.

Tayfun toprak evin salonunun griye boyanmasını istemediğini, salonun kapısında bekleyerek istediği renge boyanmasını sağlayabilirdi.

  • Gazete haberlerinde yer alan katılım öneklerin olmaması halinde neler kaybederiz?

Bu haberlerdeki katılım örnekleri olmasa, belediye başkanlığı için bu iş için yeterli özellikleri taşımayan, yeteneksiz kişiler seçilebilir, belediyenin hizmetlerinde aksaklıklar yaşanabilirdi. Sokağın adının beton sokak olarak kalması mahalleliyi mutsuz ederdi. Evin salonun gri renk olması Tayfur’un mutsuz olmasına neden olurdu. Olaylara katılım gösterilmediği için daha iyi ve daha mutlu bir geleceği kaybederdik.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.